Гужви на границите

Објавил: Калина Мартинска | 25 мај, 2024 15:14

За продолжениот викенд 12.394 македонски граѓани заминале за Грција

Фото/Текст извор: ©fokus.mk

Во текот на завчерашниот и вчерашниот ден, огромни гужви беа забележани на граничните премини Табановце и Богородица. Според снимките од видео камерата на Јавното претпријатие за државни патишта, забележливи беа колони возила кои чекаа да ја напуштат државата.

На Табановце пак се чекаше за влез во земјава, која за српските туристи е транзит држава до Грција.

Според МВР, во периодот од 10:00 часот завчера до 10:00 часот вчераутро, на ГП Богородица за влез во Македонија се пријавиле вкупно 3.444 патници.

Вкупно 12.394 граѓани се пријавиле за излез од Македонија, а вкупниот број на граѓани на дозволи за влез и излез е 15.838.

Продолжениот викенд голем број граѓани од Србија и Македонија го користат за посета на плажите во соседна Грција. Според најавите, метеж се очекува да има на граничните премни во недела, кога сите што заминаа ќе се враќаат назад во земјава.

Прочитај и ова:

Kилометарски колони на Богородица“, нервозните граѓани пушат по цели кутии цигари додека влезат во Грција

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести