Спасовски ја отфрли можноста за негова оставка откако му избега Груевски, информации од партиите говорат дека можно е целото сценарио да е веќе однапред испланирано со власта

Објавил: Мартин Попоски | 13 ноември, 2018 10:59

За Спасовски, виновни што на МВР им избега Груевски се судиите

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Некој нешто крие во МВР во врска со наводното бегство на пратеникот Никола Груевски, па прв се огласи најодговорниот, министерот за надворешни работи кој го обвини судот.

Имено во јавноста отворено се шпекулира дека ако поранешниот премиер побегнал од државата, тоа го направил со премолчен гест од страна на СДСМ, премиерот и министерот Спасовски.

Сомнежите кои извори од МВР ги темелат на целокупната постапка се зголемуваат по објавите во дел од медиумите дека од национална Груевски заработил интернационална потерница, што беше веднаш демантирано од МВР.

Дали тоа МВР знае дека Никола Груевски е сеуште во државата?

Воедно од информации од структури во МВР се говори фактот дека не е можно поранешниот премир да побегне покрај толку големото полициско обезбедување кое го следело изминатата година и пол.

Груевски има шест телохранители кои го придружуваат како поранешен премиер. Не е тоа приватна агенција за обезбедување која се огласува на повик. Тие мора да се секогаш тука. Дали во непосредна близина или веднаш до човекот кого го штитат. По протокол тој нема право да ги отповика. И тие шест лица се вработени во Шестата управа на МВР која е под ингеренции на Спасовски.

Воедно се обезбедува и домот на поранешниот премиер. Идентично како и домовите на секој висок владин министер или премиерот Заев. Не постои техничика можност за грешка затоа што обезбедувањето го штити животот и безбедноста на премиерот и неговиот дом. – коментираат извори од МВР.

На ова се отвара јавен сомнеж ако Груевски ја напуштил државата барајќи политички азил, како МВР тоа го дозволило? 

Спасовски со краток коментар, виновни се судиите.

Имено министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски истакна дека не размислува за оставка на функцијата, и истакна дека одговорноста за Груевски треба да се бара кај судиите.

Одговорноста барајте ја кај судиите кои не одредиле мерка притвор за човек кој е осомничен за повеќе кривични дела, а згора на тоа е отсутен. –  рече Спасовски.

Министерот не одговори кој дозволил медиумите да вршат директен пренос од обидот за апсење на Груевски во неговиот дом?

Како планирале од МВР да го уапсат Груевски кога има активен пратенички мандат а со тоа и имунитет?

Што ако Груевски бил дома заедно со семејството и притворањето било пред очите на неговите малолетни деца?

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Претседателот Иванов јасно го повтори својот став, НАТО и ЕУ интеграциите никогаш не биле доведени во прашање, штетниот Преспански договор е она што е камен кочничар

Иванов му одржа “лекција” и на заменик државиот секретар на САД

Претседателот Ѓорге Иванов, синоќа го прими Џон Саливан, заменик државен секретар...

Пропадна најавата дека државата конечно ќе добие квалитетно тело за борба против корупцијата, ни по 9 месеци СДСМ и ДУИ не се подготвени за транспаремтно работење

Обидот за формирање антикорупциска ги скара ДУИ и СДСМ

Кога државата не може цела година да формира состав на Комисијата за борба со корупцијата...

Зијадин Села, Сурија Рашиди и Горан Милевски се единствените пратеници кои не го поддржаа Законот за амнестија како резултат на комисијата за национално помирување

Три пратеници против законот за амнестија

Експресното гласање на Законот за амнестија во Законодавниот дом покажа дека полека...

Во акцијата на МВР останува отворено прашањето како во рок од два месеци во Македонија без санкции била внесена марихуаната од Албанија, а била наменета за Турција

Половина тон марихуана шверцувани во камионска приколка

Во координирана полициска акција на Граничниот премиер Богородица, запленети над...