Од вчера до денес во 16 часот, бројот на пациенти се зголеми за 22 проценти.

Објавил: Перо Милчин | 21 март, 2020 10:45

За 19 дена на Хрватска и се заканува Италијански сценарио: Драматичен апел на Министерот за здравје!

Фото/Текст извор: ©Foto: BETA/HINA/Dario GRZELJ/MO магазин.мк

Хрватскиот министер за здравство Вилијам Берос сподели порака која се шири на социјалните мрежи.

Тој вели дека броевите во пораката секако дека не се точни, но пораката е јасна: ако не успее да се прилагоди, италијанско сценарио и се заканува на Хрватска.

„Луѓето не го разбираат експоненцијалниот раст. Од вчера до денес во 16 часот, бројот на пациенти се зголеми за 22 проценти. Од 105 на 128.
За недела од 27.03. ако продолжиме вака, ќе имаме 515. Сепак, не звучи лошо?
Неделата што следи, 03.04. ќе имаме 2070?

08.04. доаѓаме до 5600. Од 5600, 85 проценти ќе бидат болни. 1На 5% можеби ќе им треба респиратор. Имаме Што значи дека од 840 лица на кои им е потребна вентилација, 40 од нив нема да можат да го добијат.

19 дена не одделува од италијанското сценарио, освен ако поединците не постанат сериозни, а потоа кога ќе видиме како луѓето одат, тие излегуваат. итн. И кога ќе се разболат, ќе бидат прашани – како понатака?

Луѓе, останете дома, гответе, играјте со своите деца, прочитајте книга … И така, заштити се себе си и своите најблиски “.

Видео пораката на министерот беше објавена синоќа на владината страница Коронавирус.хр ФБ страница.

„Ние се заштитуваме, на овој начин ги заштитуваме другите. Да бидеме доволно одговорни за сите заедно да го забавиме ширењето на епидемијата“, рече тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред воведувањето на рестриктивни мерки, 42 проценти од Германците се среќавале со други луѓе неколку пати неделно, а меѓу 25 и 31 март само пет проценти од нив го сториле тоа.

НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА: Германците ги намалија контактите, но не прифаќаат забрана за излегување!

Студијата на Универзитетот во Манхајм покажува дека Германците драстично го промениле...

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна близина на Нови Град во Република Српска.

ХРВАТСКА ДОНЕСЕ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Нуклеарен отпад се носи во близина на паркот на “природата”- ЗАГРОЗЕНИ 250.000 лица!

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна...

Брусаферо истакна дека би било глупаво да се намалат мерките на италијанската влада кои се покажаа како продуктивни, што подразбира забрана за движење и останување дома.

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека...