Досега во земјата се направени вкупно 292.189 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Перо Милчин | 15 ноември, 2020 17:50

За 24 часа починаа 24 ковид-пациенти

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2655 тестирања, а регистрирани се 990 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 378
-Куманово 48
-Дебар 6
-Штип 51
-Прилеп 55
-Тетово 39
-Струга 27
-Велес 54
-Битола 44
-Охрид 39
-Кавадарци 24
-Гостивар 54
-Гевгелија 16
-Струмица 19
-Крива Паланка 3
-Радовиш 3
-Крушево 4
-Кочани 27
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 4
-Пехчево 4
-Берово 9
-Валандово 1
-Виница 10
-Делчево 8
-Кратово 3
-Свети Николе 11
-Кичево 14
-Ресен 11
-Неготино 19

Починати се 24 лица, седум пациенти од Скопје (58, 80, 86, 63, 50, 61 и 45г), еден од Штип (64г), еден од Прилеп (57г), еден од Тетово (61г), двајца пациенти од Битола (66 и 73г), три од Кавадарци (83, 78 и 69г), еден од Гостивар (46г), три пациенти од Струмица (78, 68 и 59г), еден од Берово (41г), еден од Делчево (83г) и три пациенти од Кичево (44, 58 и 63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 382 оздравени пациенти од:

-Скопје 116
-Куманово 25
-Дебар 1
-Штип 23
-Прилеп 31
-Тетово 29
-Велес 20
-Битола 14
-Гостивар 15
-Гевгелија 6
-Струмица 8
-Крива Паланка 4
-Радовиш 3
-Крушево 1
-Кочани 16
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 3
-Берово 3
-Валандово 2
-Виница 20
-Делчево 26
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 7
-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 292.189 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47050, бројката на оздравени пациенти е 27364, на починати е 1305, а бројот на активни случаи изнесува 18381.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Министерот Филипче истакна дека Светската здравствена организација се покажа како еден од најсериозните и најголеми партнери од почетокот на ковид кризата, како и во претходниот период на други полиња на соработка.

СЗО ДОНИРАШЕ ТРИ БИОСЕЈФТИ КАБИНЕТИ ЗА ИНСТИТУТОТ ПО СУДСКА МЕДИЦИНА И ИНСТИТУТОТ ЗА МИКРОБИОЛОГИЈА

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, шефицата на Канцеларијата на Светската...

На овој начин им олеснуваме на матичните лекари, а и на пациентите да не мора да одат во ковид центрите и болничките установи за да ги направат потребните анализи.

ОД ПОНЕДЕЛНИК ЛАБОРАТОРИСКИ АНАЛИЗИ НА Д-ДИМЕРИ И ЦРП ВО ПОЛИКЛИНИКИТЕ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“, „БИТ ПАЗАР“ И „ДРАЧЕВО“

Министерството за здравство информира дека од понеделник (18.2) во скопските поликлиники...