Цело време беше научен да се бори.
За државата, за слободата, за младите, а последниве месеци се бореше за да спаси човечки животи.

Објавил: Стојче Бушин | 17 октомври, 2020 15:28

ЗБОГУМ ЗАСЕКОГАШ ТРАЈЧЕ: Секогаш ќе се водиме по твоите идеали – човек може да умре, но идеја и херој никогаш

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Трајче имаше големо срце. Тој беше голем борец, отпораш, револуционер и слободар!
Имав среќа да ми биде најблизок соработник во многу тешки и ризични времиња. Но, за него зборовите ризик и страв не постоеја, објави неговиот близок соработник, пријател и градоначалник на општина Карпош, Стефан Богоев!

Социјалдемократската младина на Македонија одржа комеморативна седница во седиштето на СДСМ во Скопје, денеска (17.10.2020), во 13.15 часот.

Трајче имаше големо срце. Тој беше голем борец, отпораш, револуционер и слободар!
Имав среќа да ми биде најблизок соработник во многу тешки и ризични времиња!

Беше отворена и книга на жалост во која присутните го изразија своето сочувство.

Цело време беше научен да се бори.
За државата, за слободата, за младите, а последниве месеци се бореше за да спаси човечки животи.

Трајче, секогаш ќе се водиме по твоите идеали.
Човек може да умре, но идеја и херој никогаш!
Hasta la victoria siempre, напиша Богоев!

Пулмологот Трајче Нешковски (32) почина пред два дена, откако претходно му се слошило и со автомобилот удрил во дрво на „Рузвелтова“.

Според неофицијални информации, Нешковски доживеал срцев удар по што изгубил контрола врз автомобилот.

Тој со Брза помош беше пренесен на Ургентен центар, каде што починал, два часа го реанимирале, но лекарите не успеале да го спасат. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

МВР изгуби голем професионалец, сите ние кои го познававме изгубивме вистински пријател, а неговото семејство го изгуби столбот, тој беше сопруг и татко на две деца.

Чулев објави жална вест: Почина Игор Ангеловски-Гиле, МВР изгуби голем професионалец

Починатиот Игор беше вработен во Министерството за внатрешни работи и за време на...

Поранешниот пратеник пред неколку дена правеше свадба за својата внука во Турција, поради забраната да се прават свадби и други семејни веселби во нашата земја.

Амди Бајрам ќе биде погребан утре во Бутел: Простувањето е вечерва во неговиот дом

Амди Бајрам почина денеска од срцеви проблеми на 64-годишна возраст. Во последните месеци...

Искрено и неуморно се бореше за Ромите. Јас сум сведок за тоа. Многу средби, часови и часови за тоа како да им се помогне на Ромите во Македонија.

Груевски се прости од Амди Бајрам: Тој беше добар човек, снаодлив и многу емотивен

Екс лидерот на Вмро-Дпмне, Никола Груевски на социјалните мрежи се прости од Амди Бајрам...