Јавноста беше згрозена од овие фотографии и ја осудува постапката за измејување на христијанството.

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 јуни, 2019 15:45

ЗГРОЗУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: ЛГБТ заедницата ја шокираше јавноста по вчерашниот собир во Скопје

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото :Фејсбук

Припадниците на ЛГБТ заедницата веќе неколку пати на различни начини се обидоа да го исмеат Христијанството, а вчера бурни реакции предизвикаа фотографиите направени во Музејот на современа уметност каде во склоп на Недела на гордоста, припадниците на ЛГБТ, приредија сексуални перформанси.

Гол маж облечен во православна свештеничка облека а до него гол светец на кој е истакнат половиот орган

Целта на ваквите перформанци е да се добие еднаков третман во дрќавата за припадниците на ЛГБТ и одредени права во општеството. На фотографиите може да се забележи гол маж кој е облечен како православен свештеник а до него стои светец кој има полов орган.

Може да се забележи и ѓавол кој игра и ги забавува гостите.

Неколкумина познати личности беа присутни на овој настан а меѓу нив и режисерот и интелектуалец Слободан Унковски, деканот на ФОН Љубомир Данаилов Фрчкоски и поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски.

Јавноста беше згрозена од овие фотографии и ја осудува постапката за измејување на христијанството.

На следниот ЛИНК погледнете ја целата галерија објавена на Фејсбук профилот на Skopje Pride Weekend.

 

Извор: Лидер.мк

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сменија, продадоа се што можеа да продадат, буквално се се проблематизираше, па до она денеска последното, историјата и јазикот. Да го сопреме губењето на Македонија. Го кажувам ова сега за да немаме дилеми во иднина. Сега е моментот да гласате за Македонија, потенцираше Мицкоски од Штип!

Мицкоски: На 15- ти јули е последната шанса за спас на Македонија

Испраќам порака до вас кои сте разочарани од политичарите, од трулежот на системот,...

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...

Во нашата кампања промовиравме одлична идеја и голем сон. Сонот за еднаквост, сонот за прв премиер Албанец Македонија, порача Зибери од пред Собранието на Македонија.

ЗИБЕРИ: Наскоро ќе биде избран првиот премиер Албанец.

Денес автобусот „Оствари го сонот“ пристигна и на следната станица, пред Собранието....

Сликата сегде е тажна, мачна, луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од оваа политичка пандемија наречена СДСМ и Заев која трае веќе три години. Но, народот се исправа и сака промени, сака обнова. На 15 јули доаѓа обновата во Македонија, потенцираше Мицкоски!

Мицкоски: Раководство на СДСМ ја донесе Македонија на дното и ја претвори во хибриден режим

Огромна победа е во најава, луѓето се обединуваат околу обновата, луѓето се решени,...