Договорите се склучени со лицето Никола Спасов, кој e син наЃорѓи Спасов, поранешен министер за правда, пратеник и генерален-секретар на СДСМ во времето на најцрнитетранзициски денови. Инаку, Ѓорѓи Спасов е основач на АгенцијаРејтинг.

Објавил: Рејхан Бајрами | 16 јануари, 2021 19:06

Зделките на Богоев со агенцијата на Спасов немаат крај

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Со нарачани лајкови во штабовите, градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев, го правда нерационалното трошење напари на жителите на Карпош и договорите потпишани со Никола Спасов.

Покрај скандалозниот договор за прес-клипинг, за кој жителитеќе платат 245.322 денари, Богоев склучил три договори со агенција Рејтинг СП-М за сомнителни услуги во вкупен износод 815.380 денари.

Имено, се работи за договори за услуга заспроведување анкета на територијата на Општина Карпош, нешто што може самата општина да го спроведе со едноставнипрашања, наместо да троши илјадници евра за ангажирање наагенција.

Договорите се склучени со лицето Никола Спасов, кој e син наЃорѓи Спасов, поранешен министер за правда, пратеник и генерален-секретар на СДСМ во времето на најцрнитетранзициски денови. Инаку, Ѓорѓи Спасов е основач на АгенцијаРејтинг.

За Никола Спасов, медиумите во 2018 година пишуваа дека е поврзан со светскиот скандалКембриџ аналитика“, кој сеоднесува на кражба на лични податоци од над 50 милионикорисници на Фејсбук за политички цели, а е голем поддржувачна функционерите на СДС.

Оттука, не е воопшто чудна хистеричната реакција на Богоев и поединци од НГО секторот, кои се покажаа како најголемигласноговорници за промената на името и се во првите борбенилинии во одбрана на криминалното владеење на СДС.

Левица не ја води битката со лајкови, туку со факти и докази. Евидентно е дека постојат бројни докази за нерационалнототрошење пари од страна на Богоев во сите овие години какоградоначалник на Карпош и истите не смеат да поминатнеказнето.

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА
ЛОКАЛЕН ОГРАНОК – КАРПОШ
16 јануари, 2021

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Премиерот Заев, заедно со градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, денеска го најавија почетокот на реконструкција на Универзалната сала, за чија цел се промовира проектот изработен од архитектот Бујар Муча.

Заев: Одвоивме 120 милиони денари за реконструкција на Универзална сала – Скопје во постојниот облик, современа и енергетски ефикасна

„Универзална ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го...

Таа ја потенцираше транспарентната постапка за избор на професионалната Комисија за спречување и заштита од дискриминација, која има задача ефикасно, објективно, независно и принципиелно да работи во интерес на граѓаните.

Шахпаска: Убавината на општеството ја прават различностите, денес го одбележуваме 1 март – Ден на нула дискриминација

По повод 1 март – Денот на нула дискриминација, министерката за труд и социјална...

Пописот е добар пример преку нашата проактивна улога да демонстрираме одговорност и посветеност кон дијаспората, која има важна улога во севкупните процеси на земјава.

Од понеделник стартува пописот, за првпат се попишува и дијаспората

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на заедничка прес-конференција со...

Вакцините од Кина беше најавено дека ќе пристигнат во февруари. Станува збор за 200.000 вакцини за кои Министерството за здравство потпиша договор за набавка и со кои практично требаше да започне масовната имунизација на населението.

ВРАТЕН АВАНСОТ ЗА КИНЕСКИТЕ ВАКЦИНИ

Кина го повлекла авансот што Македонија го уплатила за вакцините против КОВИД. Од Министерството...