Бебенцето на Свет, дојде рано утрово во 4.30 минути и е второ дете во семејството Илоски.

Објавил: Сара Фемина | 1 јануари, 2021 15:22

Здраво машко дете е првото новороденче во Новата 2021 Година во Охрид

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Здраво машко дете е првото новороденче во Новата 2021 Година во Охрид.

Бебенцето на Свет, дојде рано утрово во 4.30 минути и е второ дете во семејството Илоски.

Ако машкото дете симболизира цврстина и бериќет, се очекува годинава што е пред нас да биде поздрава и побериќетна од минатата, рече графоначалникот на град Охрид, Константин Георгиески!

Здраво машко дете е првото новороденче во Новата 2021 Година во Охрид.

Првото новороденче во 2021 година во Скопје исто така е машко!

Првото бебе во 2021 година се роди на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје во 00.01 часот.

-Бебето е од машки пол, тешко е 3650грама и е долго 51 сантиметар.

Бебето е родено со апгар 9/9. На новороденчето му посакуваме добро здравје и среќно детство. 

Мајката на бебето е Бојана Смилеска од Скопје и тоа е нејзино второ дете спонтано породено, информираат од Клиниката.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Неспорно е дека во нашата држава се забележува зголемување на трансмисија на коронавирус, но и дека ова е општ тренд што не може да се очекува да не одбегне.

Забележано зголемување на трансмисија на коронавирусот – се препорачува носење на маска во затворени простории

Министерството за здравство и Комисијата за заштита на населението од заразни болести...

На клиниката добиле рок за седум дена да постапат и да ги прочитаат сите резултати на пациентите.

Скандал на Радиологија: Околу 1.200 пациенти, меѓу кои и болни од рак пола година чекаат резултати

Околу 1.200 пациенти, меѓу кои и болни од рак повеќе од шест месеци чекаат да им се прочитаат...

Комисијата препорачува граѓаните да бидат совесни и да го заштитат сопственото и јавното здравје и да ги применуваат општите мерки за заштита, како што се: заштитна маска, одржување растојание и почесто миење раце.

Зголемен број на новозаболени од ковид-19, нови мерки засега нема

Согласно податоците што ги соопшти вчера Комисијата за заразни болести, забележан...

Посетување на наставата во основните училишта да се одвива без маски за учениците, освен ако учениците по сопствена волја не бараат да носат заштитна маска. За наставниците и останатите вработени во училиштата останува обврската за носење маски.

Олабавување на рестриктивните мерки за спречување на ширење на коронавирусот

Владата на Република Mакедонија ги усвои препораките на Главниот координативен кризен...