Земјава не се откажува и од планираните дози преку Ковакс-механизмот, за што е најавен состанок в петок на кој треба да се прецизира кога и колкава количина вакцини ќе дојдат во земјите кои аплицираа преку овој механизам!

Објавил: Рејхан Бајрами | 26 јануари, 2021 12:29

ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ ЈА РАЗГЛЕДУВААТ МОЖНОСТА ЗА НАБАВКА НА КИНЕСКИ ВАКЦИНИ

Фото/Текст извор: ©24 вести/магазин.мк

Здравствените власти во земјава можно е да набават и кинески вакцини. Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат изјави дека со помош на кинеската амбасада во земјава веќе се остварени контакти со тамошните производители на вакцини. 

До крајот на неделава според Филипче ќе се знаат и деталите околу центата и испораката на вакцините. Кинеските вакцини „влегуваат во игра“ откако компанијата Фајзер која прва доби зелено светло за употреба од Европската Агенција за лекокви – потфрли во дистрибуцијата на вакцините и голем број на земји останаа без нив. 

Кинеските вакцини не се одобрени од Европската Агенција за лекови – иако претходно министерот Филипче изјави дека пред набавка на вакцини ќе чекаат да видат дали оваа Агенција ќе ги одобори сега вели дека сосема соодветни биле и документите што сите производители на вакцини ги имаат од своите земји. За кинеските вакцини Филипче вели дека нема  сомнеж во нивниот квалитет.  

„Сосема соодветни се документите, сертификатите што сите производители на вакцини ги имаат од своите матични земји. Во таа смисла, начинот на кој се евалуираат сите резултати од клиничките студии, процесот на изработка на вакцините, конкретно овие за кои зборуваме, е одлично познат на нашите експерти. Токму тоа го анализираа буквално за сите вакцини кои се сега на пазарот, така што, нема никаква административна пречка и, секако, дека нема сомнеж во нивниот квалитет“ – смета Филипче.

Земјава не се откажува и од планираните дози преку Ковакс-механизмот, за што е најавен состанок в петок на кој треба да се прецизира кога и колкава количина вакцини ќе дојдат во земјите кои аплицираа преку овој механизам. 

Се чека и одговор на „Фајзер“ во делот на деталите од договорот и дозвола за количините кои треба да пристигнат од Србија. Филипче вели дека се обидуваат да обезбедат количини од сите производители за кога ќе започне процесот на имунизација да нема пауза.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според податоците, станува збор за група за која полицијата подолго време работи на разбивање на ланецот наркотици.

Голема акција на МВР во Гевгелија, запленета голема количина на дрога

Во Гевгелија во тек е акција за сузбивање на нелегална трговија со дрога. Неофицијално...

Собранието вчера попладне и изгласа доверба на Владата, откако претходно тоа од пратениците усно го побара премиерот Зоран Заев!

Заев: Да ги изгласаме клучните Закони во Собранието и сите да работиме во функција на развој на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на денешниот официјален...

- Селата се наоѓаат во зоната за одржливо користење, која е внимателно предложена со цел да овозможи непречено функционирање на луѓето во населените места на целата територија на паркот.

Нашата држава ќе добие прв Национален парк од прогласувањето на независноста

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини на денешната прес–конференција...