Резултатите објавени од ДИК не се финални и ќе се проверуваат сите записници од сите избирачки места. Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза и разликата со ВМРО ДПМНЕ е најмалку 3 мандата, напиша Зеќири!

Објавил: Стојче Бушин | 16 јули, 2020 5:10

ЗЕКИРИ: Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

По обработка на околку 75 отсто од податоците СДСМ и коалицијата „Можеме“ на овој кристално чист изборен ден во нашата земја е победник и продолжуваме уште повеќе и уште подобро, рече денеска на прес-конференција генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски.

– Ја имам таа чест како шеф на Централниот изборен штаб да прогласам победа на мојата СДСМ и на оваа најголема коалиција, рече Николовски и додаде дека по цели 18 години прогласуваат победа на парламентарните избори со сигурно водство во ИЕ 1 од еден со можност за зголемување на бројот на пратениците, со изедначена битка со сигурни десет во третата изборна единица и со водство во ИЕ 6, рече Николовски!

– Граѓаните избраа сигурност и го казнија ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи сакаше да донесе опасност. Се потврдија политиките што ги водевме овие три години, се потврди поддршката на храбрите одлуки што ги носеше Зоран Заев, Владата и коалицијата, но се потврди и нашиот сериозен пристап, тогаш кога на граѓаните им беше најтешко и сега кога се соочуваме со оваа корона криза бидејќи покажавме одговорност, наспроти неодговорноста и деструкитивноста на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, рече Николовски и се заблагодари на граѓаните за поддршката на европскиот концепт што го понудиле. 

Веднаш потоа на социјалните мрежи на победата се заблагодари и потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири!

Ви благодарам на сите за поддршката!!!

Победа!!!

П.С Резултатите објавени од ДИК не се финални и ќе се проверуваат сите записници од сите избирачки места.
Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза и разликата со ВМРО ДПМНЕ е најмалку 3 мандата, напиша Зеќири!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЗАСЕГА НЕМА ОДГОВОР КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЧЛЕНСТВОТО НА НАШАТА ТЕЛЕВИЗИЈА, КОЈ ОД ЧЛЕНОВИТЕ ОДНОСНО ОСТАНАТИТЕ ДИРЕКТОРИ Е ИНИЦИЈАТОР ЗА ВАКВАТА ОДЛУКА, И ЗОШТО АЛФА НЕ Е ИЗВЕСТЕНА ЗА ДА ИМА МОЖНОСТ ДА РЕАГИРА.

ММА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА ВО АСОЦИЈАЦИЈАТА

МАКЕДОНСКАТА МЕДИУМСКА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА. СПОРЕД...

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените...

Натамошно надоградување на системот за правда за децата е дел од Акцискиот План на Министерството за правда за спроведување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор за 2017-2022, а во тек на подготовка се измени на Законот за правда за децата.

Маричиќ: Судовите се помалку изрекуваат заводски воспитни мерки за децата во судир со законот

Министерот за правда Бојан Маричиќ се обрати на панел дискусија на која се одбележа...

Убеден сум дека ќе имаме статистичка операција која ќе ги евидентира и ќе покаже релевантни и точни податоци, кои ќе ни помогнат за креирање на економските политики, рамномерни регионални планови за развој, соодветни политики во образование, култура, здравствена заштита.

Заев: Пописот е статистички процес неопходен на државата за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација...