Не само ние како СДСМ, туку и граѓаните сакаат правда. Но, тоа што немаме правда не е по наша вина. Интегритетот на судиите е во прашање и затоа постои големо незадоволство.

Објавил: Перо Милчин | 19 февруари, 2020 7:37

ЗЕКИРИ: Телевизијата на Бојан Јовановски имаше симпатии кон политиките на СДСМ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ние оставаме простор за сите партии, но две имаат пројавено интерес, не е тајна дека и БЕСА, но и ДПА сакаат да се обидеме да коалицираме пред избори, откако прво ќе видиме дали можеме да ги приближиме изборните програми“- изјави потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зеќири во емисијата „Отворено“ на ТВ 24.

Зекири рече дека СДСМ е единствена партија што има капацитет на претстојните избори да оди во коалиција со некоја од албанските партии.

„Ние сме отворени кон сите партии. Исклучена е можноста да се коалицира со ДУИ, но затоа за прв пат во политичката историја може да се случи да имаме коалиција на СДСМ со партии од албанскиот блок.

Тој исто така зборуваше за Маршот за правда, на кој учествуваа 15.000 граѓани.

-Не само ние како СДСМ, туку и граѓаните сакаат правда. Но, тоа што немаме правда не е по наша вина. Интегритетот на судиите е во прашање и затоа постои големо незадоволство. Тие се неефикасни во носењето одлуки во водење на предметите. Зошто беше важен овој Закон за Јавно обвинителство? Прво, затоа што мораше да се спасат предметите на СЈО и истрагите кои се отворени. Сега предметите се живи, и истрагите се живи и конечно ќе може да се постапува. Истрагите кои што се отворени имаат и материјални докази и затоа сега е ред на правосудните органи- изјави Зеќири.

Тој рече дека премиерот е тој што го пријави случајот „Рекет”. Знаевме дека телевизијата на Бојан Јовановски имала симпатии кон политиките на СДСМ, но ако е виновен, ако погрешил пред законот ќе си одговара- рече Зеќири.

-Треба да ја истераме маглата во која некој сака да покаже дека сите сме исти. Од оваа власт немало никаков притисок врз судиите. Нам од раководството на партијата ни е укажано дека не смее ниту еден функционер на СДСМ да се јави кај кого било во судот и да интервенира. Ова е момент кога треба да докажеме дека не сме сите исти. Имавме пред некој ден ПИ- мерки за еден од обвинетите во „Рекет” и како тој имал средба со братот на премиерот и со еден адвокат. Но, власта не интервенирала, МВР не интервенирала, а министерот не можел да ги предупреди блиските луѓе на премиерот? Но, не сме го направиле тоа, ниту пак треба да го правиме.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Кој нормален човек во Македонија после се што се случи ќе гласа за „психопатот„ Зоран Заев? Дали Македонецот заслужува да го води „монструм„ каков што е Заев?

БЕЛЕСКИ: На 15 Јули е поседниот воз да се спаси Македонија од канџите на предавниците- ГЛАСАЈТЕ ЗА ОБНОВА!

Македонскиот активист и хуманист Васко Белески, на социјалните мрежи повика на 15 јули...

Оптимизмот дека ќе извојува победа во Гостивар, тој го образложи со благодарноста на Албанците во Гостивар, бидејќи тие ги ценат постигнувањата кои се остварени со големо жртвување и пролеана крв.

Ахмети: Ние не бараме нешто за да им ја уништиме среќата на Македонците, ние си го бараме своето

Барајќи го гласот од гостиварци, Али Ахмети лидерот на партијата Демократска унија...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот јазик.

Димитров: Македонскиот јазик е затворено прашање и дома и во странство

Македонскиот јазик, за нас Македонците, е затворено прашање и дома и во странство. Секое...

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака...