Убави писанија за Манастирот Св. Јован Бигорски (Manastiri Shen Mbiguri), кој преживеа 1.000 години и „случајно изгоре” во 2009, посебно библиотеката и архивата со историски записи.

Објавил: Стојче Бушин | 19 октомври, 2020 6:07

ЗЕКОЛИ: Бигорскиот манастир до 1945 г. бил дел од Албанската православна црква

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Вчера манасторот Свети Јован Бигорски славеше 1.000 години од постоењето, а поранешниот амбасадор, Арсим Зеколи вели дека манастирот до крајот на Втората светска војна бил под јурисдикција на Албанската православна црква.

Убави писанија за Манастирот Св. Јован Бигорски (Manastiri Shen Mbiguri), кој преживеа 1.000 години и „случајно изгоре” во 2009, посебно библиотеката и архивата со историски записи.

Она што недостасува во овие писанија е фактот што до 1945 бил дел од Албанската православна црква, пишува Зеколи.

Македонското светилиште Бигорскиот манастир вчера со централна прослава одбележа 1000 години од основањето.

– Бигорски е нашиот победник над времето и над вековите наша гордост што трае зошто од љубовта кон него и од љубовта од него израсна во неисцрплив вруток во наш духовен горостас и наш најдобар црковен репрезент истакна во своето обраќање архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан.

– Токму во вакви моменти на растечка недоверба меѓу луѓето страв и неизвесност од непознатото многу нашите сограѓани бараат мир ,утеха и надеж токму на oва место. За многу страдалници од различни генерации, различни држави и различни идеологии и религии Бигорскиот манастир претставува духовно засолниште потенцира претстедателот Стево Пендаровски.

Архиепископот доби и највисоко милениумско признание на Бигорскиот манастир-лента со ѕвезда со ликот на чесниот Претеча.

Свеченоста почна завчера со вечерна литургија, а продолжи вчера на отворено, во предворјето на манастирот кој слави илјада лета!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Премногу молчевме! Премногу бевме со наведната глава, но сега е времето кога треба да ја кренеме главата и да кажеме доста е! Време е Македонците повторно да се борат и изборат за својте правдини, реле Мицкоски на протестот!

Мицкоски: Оставка на Заев, слобода на народот- да ја ослободиме Македонија

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва се обрати од пред Владата, на протестот...

Проблемот со историјата е во тоа што погрешните и лажни толкувања на настаните и луѓето имаат директно влијание врз актуелните случувања и тоа создава говор на омраза и негативна кампања против Бугарија и Бугарите, што за нас е апсолутно неприфатливо“, смета Захариева.

Захариева се закани: Се додека постои говор на омраза во Македонија, ќе биде блокирана од Бугарија!

Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската...

Направена е огромна и непоправлива штета. Она што може и мора да се направи е да се стави јасно на знаење дека ставовите на Заев не се ниту ставови на целата Влада, ниту на целиот државен врв.

Црвенковски го замрзна членството во СДСМ и побара сите да се оградат од ставовите на Заев

Бранко Црвенковски, поранешниот Претседател на Република Македонија, основач и долгогодишен...

Град Скопје ги потсетува потрошувачите за можноста овој вид на отпад да се одложи во центрите за селекција на отпад на ЈП „Комунална хигиена“ во Карпош и Вардариште, без плаќање паричен надоместок.

ЗА „BLACK FRIDAY“ ОДЛОЖЕТЕ ГО КАБАСТИОТ ОТПАД НА ВИСТИНСКОТО МЕСТО

Град Скопје оваа година спроведува кампања за правилно одложување на кабастиот отпад...