По изјавата на Зеколи дека ако референдумот не успее тоа ќе е политички крај на Заев, денес со нова, дека референдумот е параван за неуспешната борба со домашниот криминал

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 септември, 2018 15:00

Зеколи: Референдумот ќе пропадне поради клептократите на власт

Фото/Текст извор: ©гугл.ком/магазин.мк

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи на својот Твитер профил, дава многу интересна анализа за претстојниот референдум, како и за заинтересираните страни околу неговиот (не)успех.

“Доколу референдумот не успее, тоа нема да биде поради Русија, Турција, Вануату, национализмот или вегетаријанците, туку поради коруптократите и криминалците спонзорирани од Запад како “вистински модел на Демократи”.

Референдумот не се однесува повеќе на името, неговата цел е спасување на науспешните западни политики во борбата против локалниот криминал. На народот му е премногу од сето ова.” вели Зеколи на својот Твитер профил.

Претходно за интервју за ИБНА, поранешниот амбасадор на Македонија во ОБСЕ, Арсим Зеколи жестоко ги критикуваше реформските политики на СДСМ.

На прашањето дали навистина новата влада напорно работи на реформски план и по препораките на меѓународната заедница Зеколи вели:

“Владата сака да остави впечаток дека работи напорно. Се плашам иако г-дин Заев изјавува дека сака членство во НАТО и ЕУ, тој всушност се обидува да ја зароби државата. СДСМ ќе заврши како ДУИ, партија која се базира на интересите на партијата, корупцијата и некомпетентноста. Како резултат на тоа, меѓународната заедница ќе создаде повеќе пречки на патот на интеграција на земјата во ЕУ и НАТО.”

Зеколи во интервјуто ги критикува и приоритетите на СДСМ и вели дека го копира коалициониот партнер ДУИ. Тој потенцира дека Заев се фокусира на меѓународните прашања, а ги заборава внатрешните проблеми, доколку планот за промена на името пропадне нивните политики ќе бидат целосно неуспешни.

Разликата помеѓу новата влада и онаа на Груевски е тоа што Груевски беше целосно фокусиран на домашните работи, а многу помалку на надворешен план.

Стои и изјавата не Зеколи дека ако референдумот не успее, Заев не треба да си даде оставка поради тоа што ја ветил, туку поради фактот што ја изгубил поддршката на гласачите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала по наредба на Талат Џафери веќе е кристално јасно дека Собранието не е е повеќе демократска институција туку институција заробена од еден автократ кој што си дозволува да се однесува како Собранието да е приватна своина, непочитувајќи никаков Деловник и пред се крши основни човекови права“, изјави Мицевски!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесат интерпелација за Џафери

Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери ќе поднесат Пратеничката...

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите

Ковачевски: Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската...

Претходно шефот на државата упати честитка за ваквата одлука и порача дека ова е радосна вест за сите граѓани на земјава од православна вероисповед.

Пендаровски и Вучиќ со заедничка фотографија од Давос ја поздравија одлуката на СПЦ

Со заедничка фотографија во Давос македонскиот и српскиот Претседател Стево Пендаровски...

Од денеска шатори и вреќи за спиење пред владата, Независниот синдикат на професионални војници излезе на штрајк.

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА! Од...