Како што наведе во објава на Фејсбук, Центарот ја заврши официјалната проценка на вакцината Спутник В, во која беше заклучено дека ги исполнува стандардите за квалитет и може да се користи на луѓето.

Објавил: Перо Милчин | 7 февруари, 2021 20:35

ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА СПУТНИК V: Унгарија ја одобри руска вакцина за вакцинација против корона

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес унгарскиот национален центар за јавно здравје одобри употреба на руска вакцина против коронарниот вирус Спутник V во таа земја, објави унгарскиот министер за човечки ресурси, Миклош Каслер.

Како што наведе во објава на Фејсбук, Центарот ја заврши официјалната проценка на вакцината Спутник В, во која беше заклучено дека ги исполнува стандардите за квалитет и може да се користи на луѓето.

Така, во Унгарија, вакцината Спутник V е одобрена за употреба, по вакцините на компаниите Фајзер / Бионтек, Модерна и АстраЗенека. Сега имаме четири вакцини за борба против вирусот корона”, напиша Каслер, пренесува Тасс.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан претходно објави дека земјата може да потпише договор за набавка на кинеска вакцина против коронавирусот, откако Агенцијата за лекови ја одобри вакцината Синофарм на крајот на јануари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Новиот закон исто така ќе има обврска да ги обезбедува потребите на членовите на семејството за време на поднесувањето на апликациите за повторно обединување на семејството, што е воведено со привремениот закон.

Шведска ги заострува правилата за постојано вселување

Законскиот план на социјалдемократската влада во коалиција со Зелените, треба да го...

Неприфатливо е што 70 проценти од дозите на вакцини досега се дистрибуирани на граѓани од само 10 земји, а некои земји немаат ниту една доза, вели таа.

СТО: Компаниите мора да произведат доволно вакцини или да издаваат лиценци

Фармацевтските компании треба да произведат доволно вакцини против Ковид-19 за сите...

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...