„За да се запре војната меѓу Русија и Украина, чекорот треба да биде враќање на ситуацијата од 23 февруари“, рече тој како одговор на прашање на Би-Би-Си.

Објавил: Перо Милчин | 7 мај, 2022 12:51

Зеленски ги објави условите за мировен договор со Русија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Секој мировен договор со Русија ќе зависи од повлекувањето на руските сили на нивните позиции пред инвазијата, вели украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Посочи дека тоа е минимумот што неговата земја може да го прифати. Додаде дека е лидер на „Украина, а не на мини-Украина“, но не го спомна Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, пренесува „Би-Би-Си“.

Русија во моментов се бори да ја преземе целосната контрола над градот Мариупол. Се уште има украински сили заедно со некои цивили во огромната фабрика за челик Азовстал во југоисточниот дел на градот, која беше подложена на жесток руски напад. Конечното заземање на Мариупол би било најголемото достигнување на Русија во два месеци војна и ќе му даде на рускиот претседател Владимир Путин нешто за славење на 9 мај, кој е Денот на победата во Русија – денот кога ја одбележуваат советската победа над нацистите во Втората светска војна.

Сепак, говорејќи од Киев, Зеленски рече дека не може да се зборува дека Русија ќе ја задржи територијата што ја освои откако ја нападна Украина.

„За да се запре војната меѓу Русија и Украина, чекорот треба да биде враќање на ситуацијата од 23 февруари“, рече тој, одговарајќи на прашање на Би-Би-Си, осврнувајќи се на денот пред војната.

„Народот на Украина ме избра за претседател на Украина, а не за претседател на некаква мини-Украина. Ова е многу важна точка“, додаде тој. Повикувањето на ситуацијата на 23 февруари сугерира дека Украина можеби нема да инсистира на враќање на Крим пред да склучи мир со Русија. Полуостровот беше припоен од Русија пред осум години.

Зеленски повика на продолжување на дипломатскиот дијалог меѓу Русија и Украина: „И покрај тоа што ги уништија сите наши мостови, мислам дека сè уште не се уништени сите мостови, фигуративно кажано“, рече тој.

Русија, од своја страна, го опиша преговарачкиот процес како „стагнација“ и ги обвини Украинците за „одложување“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Растечката инфлација е глобална и достигна рекордно високо ниво од почетокот на 21 век. Ова предупредување го упати еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон во интервју за францускиот информативен канал LCI.

„За прв пат од почетокот на векот, гледаме толку високо ниво на инфлација. Тоа е глобален феномен кој е посилен во САД отколку во Европа“, рече тој.

Според него, последен пат ваква инфлација имало пред четириесет години, во 80-тите години на минатиот век. Еврокомесарот истакна дека инфлацијата почна да се забрзува уште пред конфликтот во Украина.

„Пандемијата на коронавирус, забрзувањето на економското закрепнување, цените на енергијата, суровините и ретките метали – како резултат на овие фактори, трендот на инфлација беше силен дури и пред украинскиот конфликт“, рече Бретон.

„Инфлацијата е особено распространета во САД и е многу тешко да се контролира“, рече тој. „Еден начин да се ограничи е да се зголемат банкарските каматни стапки, а овој процес веќе се случува во САД“, рече Бретон.

Според францускиот портал „Статиста“, просечната годишна стапка на инфлација во светот веќе изнесува 7,4%. Но, во некои земји, стапката на инфлација може да биде значително повисока поради локални фактори. Според „Статиста“, вкупната стапка на инфлација во речиси 80 земји може да се движи од 5 до 10 отсто во текот на годината.

Рекордна инфлација во светот од почетокот на векот

Растечката инфлација е глобална и достигна рекордно високо ниво од почетокот на 21...

Обединетите Нации (ОН) предупредија дека глобалните залихи на пченица паднаа на најниско ниво од 2008 година, бидејќи „залихите се погодени од појава што се случува еднаш во генерација“.

Светот има залихи на пченица само за уште 10 недели

Светот има залихи на пченица за уште само 10 недели, што е последица на руската инвазија...

Случаите се регистрирани во вкупно 12 држави. Првиот случај е потврден во Англија на 7 мај, а во последните две недели е раширен и во останатите 12 земји.

СЗО: Потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници во светот, еве во кои земји се регистрирани

Светската здравствена организација потврди дека со вирусот на мајмунски сипаници,...

Говорејќи на самитот за храна во Њујорк, Гутереш апелираше до Русија да ја укине блокадата на Црното Море, која ги спречува испораките на украинско жито на прекуокеанските пазари.

Кризата со храна може да трае со години, вели шефот на ОН

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш предупреди дека недостигот...