Војна помеѓу Кличко и Зеленски

Објавил: Македонка Димкин | 2 јуни, 2023 22:46

Зеленски го обвини градоначалникот на Киев, Кличко: Болно е да се гледа негрижа, жртви

Фото/Текст извор: ©Згардијан

Три лица загинаа, меѓу кои деветгодишно девојче и нејзината мајка, кога паднале шрапнели додека вчера чекале да влезат во засолниште.

„Должност на локалните власти, многу специфична должност е да обезбедат засолништата да бидат достапни 24 часа на ден. Болно е да се види негрижа. Болно е да се видат жртви“, рече Зеленски.

Јарослав, чија сопруга Наталија беше убиена во рускиот напад, изјави за украинската јавна служба дека вратите на засолништето во североисточниот кварт Десњански останале затворени откако се огласиле сирените, пишува Гардијан.

„Луѓето тропаа, тропаа многу долго. Имаше жени, деца, но никој не ја отвори вратата“, рече тој. Тој додаде дека нивната ќерка поради тоа морала да биде сведок на смртта на нејзината мајка. Други локални жители ја потврдија приказната, велејќи дека одговорниот чувар не успеал да ја отвори вратата во краткиот период помеѓу алармот и паѓањето на шрапнелите на земја.

Иако Зеленски директно не го именуваше Кличко, неговиот акцент на локалните власти јасно покажува дека тој верува дека градските лидери се одговорни за трагедијата. Од крајот на април Киев речиси секој ден е цел на руски напади. Жителите на Киев често се будат околу 2 часот по полноќ и се принудени да одлучат дали да се кријат од бомбите дома или да брзаат во засолништата.

Имаше воздушен напад во секоја од последните шест ноќи. Кличко се пожали дека буџетот за засолништа за воздушни напади во Киев ќе истече на крајот на јуни и рече дека функционерите на градската област биле назначени директно од Зеленски. „Се работи за заедничка и еднаква одговорност“, рече градоначалникот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика


ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани
22/06/2023 - 08:28471
Од: А1он
SHARE
САД го откри, a македонските институции го премолчуваат криминалот и корупцијата на СДС и ДУИ. САД го прогласи Рамиз Мерко, градоначалник од ДУИ за персона нон грата во САД. Ова важи и за неговото семејство велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Добивај вести на вибер
dobivaj vesti na viber
– Рамиз Мерко е на црната листа бидејќи бил вмешан во значителна корупција, влијаел на судски процеси и злоупотребувал фондови нотираат од Стејт Департментот. Мерко сам не можел да влијае на судски процеси без поддршка од другите владини функционери на ДУИ и СДС. Прашањето е во колку од овие криминални процеси се вмешани и други лица од ДУИ? САД потврди дека ДУИ е криминална. Сите ја гледаат корупцијата во ДУИ, само Димитар Ковачевски и СДС не ја гледаат. ДУИ мора да оди во опозиција. ДУИ мора да расчисти со криминалот во нивните структури. Бараме сериозна реакција од институциите се вели во соопштението од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани! САД го...

Гласачите на СДСМ не ја поддржуваат политиката на СДСМ и тоа го покажуваат и независни анкети, додека ставот на ВМРО-ДПМНЕ за барање гаранции дека нема да има друго вето со тоа што уставните измени ќе стапат на сила пред влегувањето во ЕУ има широка поддршка, вели Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „24 анализа“.

- Какви било договори можат да се менуваат и дополнуваат, оттука не гледам причина зошто не би можел да се промени и овој договор со Бугарија, вели Андоновски и појаснува дека одговорот на предлогот на СДСМ веднаш да почнат уставни измени одговорот на ВМРО-ДПМНЕ е може, под услов тие измени да важат по десетина години.

- Лага на ВМРО-ДПМНЕ е дека Македонија преговата за влез во ЕУ со Бугарија. Ние преговараме со ЕУ за влез во ЕУ и тоа преговараме на македонски јазик. Нам ни е битно уставните измени да се изгласаат сега за да може да се продолжи со вториот меѓувладин состанок со ЕУ, вели Миле Талевски од СДСМ.

24 анализа: ВМРО-ДПМНЕ бара гаранции, СДСМ потенцира дека без уставни измени нема влез во ЕУ

Гласачите на СДСМ не ја поддржуваат политиката на СДСМ и тоа го покажуваат и независни...

ремиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба.

dobivaj vesti na viber
Како што соопштија од владината прес-служба, на средбата ќе се разговара пред сѐ за уставните измени со цел продолжување на европската интеграција, како и за пристапот на државата, институциите и сите политички чинители во насока на градење и одржување на добрососедски односи со сите наши соседи.

По завршувањето на средбата, предвидени се изјави за медиумите.

Претходно неделава, Мицкоски го повтори партискиот став дека нема да поддржи уставни измени по бугарски диктат.

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во...