„Ако немате сила, сила да го затворите небото, дајте ми авиони. Авионите може да бидат и од советскиот сојуз. Зарем тоа не е фер“, рече украинскиот претседател.

Објавил: Мирко Бачиќ | 5 март, 2022 9:14

Зеленски – до западните партнери: „Дајте ми воени авиони“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го повика Западот да и обезбеди на Украина воени авиони, доколку тие не се подготвени да го затворат небото над земјата.

„Ако немате сила, сила да го затворите небото, дајте ми авиони. Авионите може да бидат и од советскиот сојуз. Зарем тоа не е фер“, рече украинскиот претседател.

Руската војска наредила прекин на огнот заради овозможување хуманитарни коридори за украинското пристаниште Мариупол и градот Волноваха. Молкот на оружјето започнува од 8 часот со средноевропско време, за цивилите да можат да ги напуштат опсадените градови, соопштило руското Министерство за одбрана, според новинската агенција Интерфакс.

„Хуманитарните коридори и излезните патишта се координирани со украинската страна“, соопштило Министерството во  Москва.

Градскиот совет на Мариупол најави дека евакуацијата на граѓаните треба да почне во 12 часот по средноевропско време, а  коридорот ќе биде отворен вкупно пет часа. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според воените извештаи, утрово низ градот се слушале предупредувачки сирени. Жителите пријавиле експлозии, јави ДПА.

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Првпат од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа, денеска се огласи...

Приходите на компанијата што остварува добивка главно преку рекламирање, во вториот квартал на годинава опаднале на 28,8 милијарди долари, што е помалку за еден процент од 29,1 милијарди долари остварени за истиот период лани.

Пад на приходите на „Фејсбук“ и „Инстаграм“

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите...

Мајмунските сипаници се карактеризираат со рани на кожата кои можат да се појават на гениталиите или на устата. Болеста е придружена со треска, болки во грлото и болки во лимфните јазли и осип кој наликува на осип што се јавува кај сипаници. Болеста обично поминува сама по себе, но може да биде многу болна.

Одобрена данска вакцина против мајмунски сипаници

Данската биотехнолошка компанија Баварски нордик (БН) објави дека Европската комисија...