Детето било пренесено на Клиниката за детски болести во Клајшева, но лекарите можеле само да ја утврдат неговата смрт.

Објавил: Перо Милчин | 22 март, 2020 9:21

ЗЕМЈОТРЕСОТ ЈА ЗЕДЕ ПРВАТА ЖРТВА: Загина 15 годишно време во силниот земјотрес во Загреб!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

15-годишно дете е прва жртва на земјотресот во Загреб, потврди Хина во неделата во Загребскиот институт за итна медицина.

15-годишно дете е прва жртва на земјотресот во Загреб, потврди Хина во неделата во Загребскиот институт за итна медицина.

„Добивме извештај за уривање на зградата. Екипа на брза помош излегоа на терен и пронајдоа тешко повредено дете кое повеќе не покажуваше никакви знаци на живот“, рече Рашиќ, директор на Институтот за итни случаи.

Детето било пренесено на Клиниката за детски болести во Клајшева, но лекарите можеле само да ја утврдат неговата смрт.

По земјотресите во областа Загреб има мртви луѓе по земјотресите, рече Хина, повикувајќи се на информации од противпожарната станица во Загреб.
Два силни земјотреси, првиот со јачина од 5,3 степени и вториот со јачина од 5,0 степени утрово го погодија Загреб и предизвикаа оштетување на зградите.

Оштетена е и Катедралата Успение на блажената Дева Марија и Свети Стефан и Ладислав, на која целосно падна врвот на една кула, заедно со крстот на неа.

Ние сме во голем шок”, рече ректорот на катедралата во Загреб, монсињор Јосип Кухтиќ, за Вечерњи.хр.

Во катедралата се сместени и гробовите на последните три архиепископи од Загреб: Алоџије Степинац, Фрањо Чепер и Фрањо Кухариќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред смртта на португалското момче, Алиот беше најмладата жртва на европски абориџински вирус.

ПОЧИНА ТИНЕЈЏЕР(14) ВО ПОРТУГАЛИЈА: Постана најмладата жртва на КОРОНА ВИРУСОТ во Европа!

Тинејџер од Португалија (14), без хронични заболувања, стана најмладата жртва на коронавирус...

Шафер (54), кој беше во брак и имаше две деца, вчера беше пронајден мртов во близина на железничката пруга.

ГЕРМАНСКИ МИНИСТЕР ИЗВРШИ САМОУБИСТВО ПОРАДИ КОРОНА: Бил загрижен поради последиците на епидемијата!

Министерот за финансии на Хесе, Томас Шафер се самоуби затоа што бил „длабоко загрижен“...

В.П. сопственик на белградска компанија за производство на авионика, инструменти и авто-пилоти, почина на 26 март.

ОВА Е НАЈМЛАДАТА ЖРТВА ОД КОРОНА ВО СРБИЈА: Зад себе остави 4 деца- се заразил на прослава!

Фаталното патување на В.П. (48) од Белград, кој на 11 март, беше да ја слави 70-годишнината...