Земјотресот е регистриран и во останатите градови со оглед на тоа што епицентарот е на површината на земјата и 0 метри длабочина!

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 октомври, 2021 6:07

Земјотрес вечерва во Македонија, епицентар кај Охрид

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во три часот и 26 минути регистриран е земјотрес со јачина од 3,1 степен според рихтер.

Според првичните информации од ЕМСЦ, земјотресот е со епицентар во Македонија и тоа во југо-западна, односно во близина на Охрид, објави тв 21.

Земјотресот е регистриран и во останатите градови со оглед на тоа што епицентарот е на површината на земјата и 0 метри длабочина.

Исто така вчера силен земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала го потресе Медитеранот. Епицентарот бил на 219 километри јужно од грчкиот остров Родос, а се почувствувал и во Турција, Кипар и Египет.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот бил на длабочина од 60 километри.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјотрес

Земјотресот се случил во централна Хрватска, на 60 километри од Загреб, објави Сеизмолошкиот институт на Србија.

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ЗАТРЕСЕ ХРВАТСКА: Граѓаните во паника, се почуствува и во Белград

Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска нешто...