Епицентарот е на длабочина од 10 километри во близина на Мавровско езеро.

Објавил: Стојче Бушин | 12 март, 2021 22:28

МАКЕДОНИЈА СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 3,0 степени по Рихтер во гостиварско-мавровскиот регион

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пет степени по рихтер е регистриран земјотрес во Македонија во 22 часот и 17 минути.

Епицентарот е на длабочина од 10 километри во близина на Мавровско езеро.

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес 12.3.2021 година регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 230 km јужно од Скопје во соседна Република Грција.

Земјотресот се случи во 13 часот и 57 минути, со локална Рихтерова магнитуда ML5.6. Според досегашните податоци, истиот е почуствуван во јужните делови на Македонија со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјотрес

Земјотресот се случил во централна Хрватска, на 60 километри од Загреб, објави Сеизмолошкиот институт на Србија.

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ЗАТРЕСЕ ХРВАТСКА: Граѓаните во паника, се почуствува и во Белград

Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска нешто...