Епицентарот бил на 82 километри источно и северо-источно од градот Генерал Сантос на островот Минданао, на длабочина од 120,9 километри!

Објавил: Стојче Бушин | 6 септември, 2020 20:39

Земјотрес со јачина од 6,3 степени ги погоди Филипините

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала ги погоди денеска Филипините, соопшти американскиот геолошки институт.

Епицентарот бил на 82 километри источно и северо-источно од градот Генерал Сантос на островот Минданао, на длабочина од 120,9 километри!

Филипините имаат умерена тропска клима која се карактеризира со голема влажност и топлина. Филипинскиот архипелаг има три сезони: таг-initили таг-арав ,оваа сезона е сува и многу пријатна сезона која трае од март до мај; дождовната сезона е од јуни до ноември; и таг-lamig, ладно и суво време и трае од декември до февруари.

Од мај до октомври, југозападниот дел на архипелагот е изложен на монсун познат како Хабагат, додека монсунот Амихан е присутен на североисток од ноември до април.

Температурата најчесто се движи од 21 до 32   °C, иако може да биде значително повисока или пониска во зависност од сезоната. Најстуден месец е јануари, додека најтопол месец е мај.

Просечната годишна температура е 26,6   °C. 

Без оглед на географската широчината и должината температурните варијации на нивото на морето се минимални, додека со промената на надморската висина ова не е случај. Просечната годишна температура во Баги, на надморска височина од 1500 метри, изнесува 18,3   °C.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Актуелниот претседател Доналд Трамп, кој според анкетите на јавното мислење е послаб од Бајден, исто така сака идната вакцина против вирусот, која би можела да биде готова во наредните недели, да биде бесплатна.

БАЈДЕН ветува кули и градови: Вакцината за короната ќе биде БЕСПЛАТНА за сите

Демократскиот кандидат за претседателските избори во САД, Џо Бајден, денес вети дека,...