Денеска беше регистран земјотрес и во округот Измир, со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала.

Објавил: Сара Фемина | 8 август, 2019 15:59

Земјотрес со јачина од 6,5 степени ја погоди Турција – ИМА ЗАТРУПАНИ ЛУЃЕ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени по Рихтеровата скала, беше регистриран денеска во југозападниот турски округ Денизли.

Во силниот земјотрес која ја зафати Југоисточна Турција, се урнати повеќе објекти во кои имало луѓе.

Епицентарот на земјотресот бил во реонот на градот Бозкурт, на длабочина од седум километри. 

Спасувачки тимови веднаш излегле на терен и успеале од урнатините да извлечат повеќе лица кои веднаш биле пренесени во болница, објавија локалните медиуми.

Денеска беше регистран земјотрес и во округот Измир, со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала.

Се уште нема детални информации за бројот на повредени и евентуално загинати луѓе.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјотрес

Земјотресот го регистрираше Сеизмолошкиот институт на Црна Гора 15 минути по полноќ, а епицентарот се наоѓа на 18 километри јужно од Медова.

АЛБАНИЈА ПОГОДЕНА СО НОВ ЗЕМЈОТРЕС ОД 4,2 СТЕПЕНИ: СЕ ТРЕСЕ И ЦРНА ГОРА

Новиот земјотрес кој беше регистриран во Албанија со јачина од 4,2 степени по Рихтер,...

Хрватската владата денеска донесе одлука да испрати хеликоптер на хрватската армија во Албанија, која беше погодена од серија моќни земјотреси.

СУПЕР ХЕРОИ: Хрватските кучиња трагачи се приклучија во спасувачката акција во Албанија

Кучиња трагачи од Хрватска со хеликоптер вечерва полетаа кон Албанија за да се приклучат...

После силниот потрес кој се случи во 3:54 часот следуваа серија од десетина потреси но со помал интензитет, меѓу третиот и четвртиот степен според Рихтеровата скала.

АЛБАНИЈА ВО ПАНИКА ЖИТЕЛИТЕ НА УЛИЦА: Силен земјотрес во ДРАЧ урна зграда, има повредени(ВИДЕО)

Пристанишниот град Драч во Албанија кој утрово беше погоден од земјотрес со јачина...