Во Македонија земјотресот најмногу е почуствуван во Охрид.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 септември, 2019 16:57

ЗЕМЈОТРЕС ЈА СТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Сеизмолошка опсерваторија со детали!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Силен земјотрес попладнево го погоди регионот на Западен Балкан.

Епицентарот беше во Јадранско море кај Драч на длабочина од 10 километри, а сериозно се почувствува и во С. Македонија.

Според мерните инструменти на Евоврпската сеизмичка опсерваторија, силината на потресот беше со интензитет од 5,8 степени по Рихтеровата скала.

Првиот земјотрес во 16.05 часот е со епицентар во Драч, со интензитет од 5,8 степени според Рихтер и на длабочина од 10 километри во Јадранското Море. Петнаесет минути подоцна исто така во Драч, Албанија, на оддалеченост од 7 километри североисточно, регистриран е уште еден силен потрес со јачина од 5,5 степени.

Два земјотреса со магнитуди од 5.8 и 5.5 степени по Рихтер во период од петнаесетина минути се случија попладнево во близина на Драч, Албанија, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, а беа почувствувани и во нашата земја.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјотрес

Земјотресот оштетил повеќе од 290 домови , а пукнатини се појавиле на 20 станбени згради, пренесува АТА.

Билансот од земјотресот во Албанија: Оштетени 209 домови, 20 станбени згради и повредени 105 лица!

Како што соопшти Заводот за сеизмологија на Албанија, вчера во 16:04 часот беше регистриран...

Епицентарот, според Геодинамичкиот институт на грчката национална опсерваторија во Атина, бил 46 километри североисточно од островот Карпатос.

СЕ ТРЕСЕ ГРЦИЈА: Земјотрес од 4,9 степени меѓу грчките острови Родос и Карпатос!

Меѓу грчките острови Родос и Карпатос, во 14.58 часот по локално време беше регистриран...

Според Европскиот центар за сеизмологија, земјотресот бил со јачина од 4,4 степени, со епицентар 10 километри југоисточно од Билишта.

Силен земјотрес со јачина од 4,4 степени, почуствуван во Корча, Албанија(видео)

Попладнево силeн земјотрес бил почувствуван во албанскиот град Корча и околните области. Земјотресот...