Да се отвори истрага за предметот за Бујар Османи

Објавил: Узунов Бобан | 8 август, 2019 14:49

Зијадин Села: Да се отвори истрага за предметот за Бујар Османи !

Фото/Текст извор: ©магазин

Алијансата за Албанците бара итно да се преземат сите законски мерки за да се расчисти целосно случајот „Рекет“ и да се прошири истрагата. Истовремено од партијата на Зијадин Села преку соопштение бараат да се отвораат истраги за сите предмети коишто се во предистражна постапка, како што е предметот „Пациент” и други.

„Случајот ‘Рекет’ е доволен доказ дека сите тие случаи се пропаднати поради рекет, додека видеоматеријалот  што е објавен денес го потврдува тоа. Алијансата за Албанците уште еднаш го повторува барањето за обвинител од ЕУ како решение за излез од ќорсокакот во кој е најден нашиот правосуден систем“, велат од Алијансата преку соопштение.

Инаку, во случајот „Пациент“ СЈО заедно со уште 14 лица го сомничи Бујар Османи дека како ексминистер за здравство од 2010 одобрил предлог на Комисија за јавни набавки, која, пак, спровела фаворизиран тендер за бугарска фирма која била избрана да реконструира неколку болници низ земјава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала по наредба на Талат Џафери веќе е кристално јасно дека Собранието не е е повеќе демократска институција туку институција заробена од еден автократ кој што си дозволува да се однесува како Собранието да е приватна своина, непочитувајќи никаков Деловник и пред се крши основни човекови права“, изјави Мицевски!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесат интерпелација за Џафери

Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери ќе поднесат Пратеничката...

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите

Ковачевски: Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската...

Претходно шефот на државата упати честитка за ваквата одлука и порача дека ова е радосна вест за сите граѓани на земјава од православна вероисповед.

Пендаровски и Вучиќ со заедничка фотографија од Давос ја поздравија одлуката на СПЦ

Со заедничка фотографија во Давос македонскиот и српскиот Претседател Стево Пендаровски...

Од денеска шатори и вреќи за спиење пред владата, Независниот синдикат на професионални војници излезе на штрајк.

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА! Од...