Златев вели дека нема да се откаже и правдата ќе ја бара ако треба и во Стразбур!

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 јули, 2020 18:53

Златев: За правдата и за Македонија можете слободно да ме ставите во затвор!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Откако денес Основното јавно обвинителство објави дека ќе поднесе обвинение против новинарот Љупчо Златев затоа што објавил злоупотреба во Управата за безбедност и контраразознавање, се огласи и тој преку социјалните мрежи.

„ЗА ПРАВДАТА И ЗА МАКЕДОНИЈА МОЖЕТЕ СЛОБОДНО ДА МЕ СТАВИТЕ ВО ЗАТВОР!

Јас објавив дека само поради тоа што еден татко одел на протести против промената на името, синот изгубил безбедносен сертификат и поради тоа изгубил можност да работи во Агенцијата за национална безбедност.

Оваа конструкција на УБК е класичен удар кон политичките слободи на граѓаните, огромен ЈАВЕН ИНТЕРЕС и поради тоа ги објавив документите кои ми ги достави свиркач. Доколку сега добијам слични документи, без да размислувам ќе ги објавам!!! Делото можам да го повторам веднаш, бидејќи слободата и демократијата ми се поважни од било која уредба!

Златев вели дека нема да се откаже и правдата ќе ја бара ако треба и во Стразбур!

Независно дали злосторникот Заев ќе ми ги прати насилниците на неговиот партнер Сашо Мијалков или ќе ми ги прати обвинителите – јас за она во што верувам подготвен сум ако е потребно и да стојам сам. Правдата ќе ја барам, ако треба и до Стразбур, ако треба и од затвор ќе се борам против ова тоталитарно зло!

Секоја борба, ако е единствено само за правда, правдина, права и вистина е оправдана. Затоа и жртвите се оправдани. Знај, ако си на страна на вистината, без задни намери – венецот ќе го добиеш“-напиша тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Митовски објави дека двајцата напаѓачи се познати кои цел ден чекале на улицата каде што живее Палчо!

ФОТО: Палевски и Митовски од болница порачаа дека напаѓачите се познати: Цел ден чекале на улицата каде што живее Палчо

Фотографија од болничката соба во која е хоспитализиран Љупчо Палевски откако вчера...

Упатувам и неизмерна благодарност за големата поддршка која Охрид и нашата држава ја добиваат од Европската Унија во сите сфери на општественото живеење.

Георгиевски: Амбасадорот Жбогар е еден најголемите пријатели на нашиот Охрид

Во мое лично име и во името на Општина Охрид сакам јавно да го поздравам Амбасадорот...

-Со тоа ги зацврстивме државноста, темелите и безбедноста на нашата Македонија и го отворивме патот за европските стандарди да ги донесеме дома.

Димитров: Ми беше чест што како министер за надворешни работи бев дел од историскиот пробив со членството во НАТО

Во изминатиот мандат, ми беше чест што како министер за надворешни работи бев дел...