Иако Велигден е најголемиот христијански празник врз кој всушност и се темели целата христијанска религија, тој секоја година се празнува на различен датум.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 април, 2019 20:36

Знаете ли како се одредува датумот за Велигден?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

 Велигден е еден од подвижните празници во христијанството и денот на празнувањето е главно различен за секоја година, секогаш е во недела, и главно паѓа во април, а поретко во мај. Пресметувањето на денот на празникот Велигден се заснова врз циклусите на месечината, и дополнително е усложнето со корекцијата на календарот од Јулијански во Грегоријански.

Иако Велигден е најголемиот христијански празник врз кој всушност и се темели целата христијанска религија, тој секоја година се празнува на различен датум. Но дали некогаш сте се запрашале како се одредува датумот за Велигден?

За разлика од денот на Христовото раѓање, Божиќ, кој се определува според соларниот календар, Велигден е врзан со лунарниот календар и токму затоа се определува според првата полна месечина по пролетната рамнодневница. 
Во недела е Велигден, денот на воскреснувањето на Исус Христос. На овој ден широко е распространета традицијата кршење со велигденски јајца за здравје, среќа и напредок.Велигден е тридневен празник кој покрај недела ги вклучува и понеделник и вторник.

Според црковниот собор кој се одржал во Никеја, во 325 година, Велигден во католичката црква се пресметува во периодот помеѓу 22 март и 25 април. Поради тоа што источната, православна црква своите пресметки ги базира на Јулијанскиот календар, Велигден е нешто подоцна. Имено, рамнодневницата според овој календар е на 3 април (според Грегоријанскиот календар кој е во официјална употреба), па затоа Велигден паѓа во периодот помеѓу 4 април и 8 мај.

Велигден или Воскресение Христово — најважниот верски празник во православниот календар. Христијанскитеверници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнување околу 27-33 година н.е. Тоа се случило на третиот ден по неговата смрт, сметајќи го и денот на смртта т.е. првиот ден недела по Велики петок.

Сите христијани на тој ден се поздравуваат со поздравот „Христос воскресна“ на што се одговара „Навистина воскресна“.

На велики Четврток,се вапсуваат првите три јајца.Првото јајце е посветено на Бога,второто на домаќинот на куќата,и третото за бериќет и среќа.Тогаш не смее да се вапсува други јајца.На тој ден Исус го фатиле.

На велики Петок е строгиот пост.Правилниот пост е само да се пијат течности поточно вода,чај итн. На тој ден Исус го распнуваат.Христијаните во тоа време постеле од жалост.Бидејќи јадењето претставувало задоволство тие сметале дека не треба да јадат.

На велика Сабота Исус веќе умира.Тогаш навечер се оди во црква и некаде кај 00:00 часот се кружи околу црквата,а пак по 00:00 часот се ‘кршиме’ со јајца. Во неделата се мрси. На тој ден Исус воскреснува.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во изјава за медиумите Стојчев вели дека поради таткото на Боки 13, кој вчера беше осуден на шест месеци затвор поради физички напад врз свештеникот немал ниту една крштевка.

Три години немав ниту една крштевка или венчавка- Свештеникот Стојчев бара оштета

Откако вчера му беше одредена казна затвор од шест месеци на таткото на Боки 13, свештеникот...

Во однос на случајот во кој е осомничена Фросина Ременски тој вели дека кај луѓето ќе остане таа горчина и дека нема да се заборави дека министерот за внатрешни работи беше прв кој седна до Боки 13, на нивната прослава.

Калајџиев: И реков на Катица што бара со Боки, но таа тврдеше дека ништо не му фали

Во вчерашното гостување на Канал 5 телевизија универзитетскиот професор Гордан Калајџиев ...

И ова трае неколку години. Револтот кај родителите расте, а децата секојдневно по неколку часови поминуваат во руинирана барака.

Децата од Лисиче учат во мизерни услови, родителите револтирани: Очајната состојба во ОУ „Димитар Македонски“ е врв на негрижата на властите

Основното училиште „Димитар Македонски“ во скопската населба Лисиче наместо достоинствени...

Како што информира градоначалникот Петре Шилегов пролетта 2017 година е констатирано заболување на овој дрворед, но покрај сите обиди што ги направиле, дрворедот морал да се отстрани.

ШИЛЕГОВ ГРЕШКАТА ЈА ПОПРАВА: Нови јапонски цреши на „Максим Горки“

Градот Скопје денеска започна со обновување на дрворедот на улицата „Максим Горки“...