Орбитите на сите планети и многу други тела во нашиот Сончев Систем се под влијание на гравитацијата на Сонцето и се резултат од постојаното вртење кон него.

Објавил: Сара Фемина | 15 декември, 2019 16:44

Знаете ли што би се случило ако сонцето исчезне на една секунда?

Фото/Текст извор: ©фаултети.мк

Доколку мислите на видливоста, би имале секунда на темнина. Тоа е сè. Од друга страна, доколку Сонцето престане да постои една секунда, би се случило нешто многу поголемо.

Орбитите на сите планети и многу други тела во нашиот Сончев Систем се под влијание на гравитацијата на Сонцето и се резултат од постојаното вртење кон него.

Земјата врти околу Сонцето со просечна брзина од 30 километри во секунда. Кога би го отстраниле Сонцето, со него би исчезнале и гравитациските ефекти на другите тела во системот. Тогаш, наместо да забрзуваат во кружна патека, тие ќе продолжат да патуваат во права линија со постојана брзина.

Површината на Сонцето се состои од водород (околу 74% од неговата маса, или 92% од неговата зафатнина), хелиум (околу 24% од масата, 7% од зафатнината) и мали количини на други елементи, вклучувајќи железо, никел, кислород, силициум, сулфур, магнезиум, јаглерод, неон, калциум и хром[14] . Сонцето има G2V ѕвездена класа. G2 значи дека има површинска температура од приближно 5.780 К (5.500 °C), давајќи му бела боја која често заради атмосферското прекршување изгледа жолто кога се гледа од површината на Земјата.
Ова не изгледа многу страшно, но бидејќи секоја планета, комета, астероид и секое друго парче прав во орбитата околу Сончевиот Систем ќе почне да се движи самостојно и независно од другите, нивните орбити би се промениле кога Сонцето би се вратило. Некои тела би патувале поблиску до другите, а други би биле пооддалечени.

Некои тела веројатно би биле исфрлени од Сончевиот Систем, а некои би се удриле во други тела.

Краткото исчезнување на Сонцето би го уништило и магнетното поле околу нашиот Сончев Систем. Ова поле нè штити од голема радијација и честички надвор од Сончевиот Систем.

Радијацијата би создала многу интересни аурори во атмосферата, а би предизвикала и проблеми за сателитите и електричните уреди на Земјата.

Накратко, би настанал краток хаос кој би имал незамисливи последици.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Забраната не важи за земјите членки на Европската унија и Шенген зоната, како и за државјаните на Австралија, Грузија, Канада, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Обединетите Арапски Емирати.

Продолжена забраната за влез во Грција за државјани на трети земји до 31 август!

Забраната за влез во Грција за државјани на трети земји е продолжена до 31 август 2020...

– Бројот на нови инфекции претежно доаѓа од Балканот – рече Киуру осврнувајќи се на неодамнешниот пораст на инфекции во Финска!

24 од 157 патници кои слетале во Финска од Скопје биле позитивни на корона вирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за корона вирус и карантин за патници од земји...

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...