Новаковски за Алфа вели дека била прифатена финансиска гаранција за неговиот клиент да не биде повеќе во куќен притвор. Колкава е точно гаранцијата не знаеше да каже, но вели била над 200 илјади евра.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 април, 2020 19:46

Зоки Кичеец пуштен на слобода- укината му е мерката куќен притвор

Фото/Текст извор: ©алфа.мк

Зоки Кичеец е на слобода, дал гаранција од над 200.000 евра и укината му е мерката куќен притвор, потврдија за Алфа телевизија, шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска и адвокатот на Зоран Милески, Александар Новаковски.

-Ја прифативме гаранцијата во имот, со тоа што во казната нема да му се пресмета периодот кој ќе го мине на слобода до правосилноста на пресудата, вели во телефонски разговор за Алфа, Вилма Рускоска.

Новаковски за Алфа вели дека била прифатена финансиска гаранција за неговиот клиент да не биде повеќе во куќен притвор. Колкава е точно гаранцијата не знаеше да каже, но вели била над 200 илјади евра.

Бизнисменот Зоран Милески Кичеец беше второ осомничен за случајот Рекет, и моментално и осуден на домашен притвор

Инаку, Кичеец беше неправосилно осуден на три години затвор за кривичното дело „примање награда за противзаконско влијание“. Засега тој е единствен осуден за „Рекет“, откако на стартот на судскиот процес го призна делото.

Милески досега во затворот во Шутка и во куќен притвор мина речиси девет месеци, кои ќе му бидат пресметани во затворската казна која ќе треба да ја отслужи по правосилноста на пресудата. Тоа значи дека Кичеец во затвор треба да мине уште 2 години и 3 месеци.

Случајот „Рекет“ кој се уште е во тек, дигна многу прашина во јавноста. Во судските клупи за изнудата на пари од Орце Камчев, се уште Бојан Јовановски познат како Боки 13 и поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен.

Прекинат уписот на првачиња во училиште во Тетово, наставник заболел од коронавирус

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците...

Бутел е една од општините каде бројот на заболени е висок,  но според митрополитот Петар, таа бројка која деновиве се презентира пред јавноста е од ифтарските вечери кои се одржувале во затворени простории.

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено!

Во изјава за А1 Он митрополитот пелагониско-преспански Петар, кој е против да има карантин...

Скопскиот и тетовскиот во моментов се најзафатени региони со Ковид-19, односно региони во кои се регистрира широко-распространета трансмисија во заедницата.

Чаир жариште на коронавирус, речиси 100 заболени- ова се бројките на заболени во другите скопски општини!

Коронавирусот не стивнува во Македонија, а Скопје и Тетово се градовите со најголем...