Кичеец пуштен во домашен притвор

Објавил: Узунов Бобан | 24 септември, 2019 14:53

Зоран Милески-Кичеец пуштен во домашен притвор по предлог на обвинителството

Фото/Текст извор: ©магазин

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд донесе решение и ја укина мерката притвор за Зоран Милески – Кичеец како осомничен во „Рекет“. Со решението, таа мерка се укинува и на осомничениот му се определува мерка куќен притвор.

Барањето за Кичеец одбраната го поднесе на 19 септември, тоа било пратено до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Оттаму дале позитивно мислење, по што судијата донел одлука за поблага мерка.

Инаку, во случај кога обвинителот дава позитивно мислење, судијата не е во можност да даде построга мерка.

Решението од судот е веќе испратено, а откако странките ќе го добијат, Кичеец веднаш ќе биде спроведен од Шутка во куќен притвор.

Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција води 3 истражни постапки за осомничениот Бојан Јовановски. 

Првата истрага се однесува на веќе познатиот случај Рекет, односно на изнуда и влијание за случајот Империја на бизнисменот Орце Камчев. Во овој случај заедно со Јовановски осомничена е и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Втората истрага на обвинителството се однесува на организацијата Меѓународен Сојуз. Во овој случај обвинителите ги проверуваат наводите за сомнителни трансакции, притисоци кон локални власти и други сомнителни активности под маската на наводна изградба на старски домови. За овој случај на распит веќе беа повикани и двајца политичари.

Третата истрага се однесува на случајот кој го обелодени бизнисменот Зоран Азманов, но и други бизнисмени за кои постојат сомневања дека биле предмет на економски рекет.

Улогата на Јовановски е заеднички именител за сите истраги. Во делата се менуваат осомничените соработници.

Јовановски повеќе од 2 месеци е во притвор за случајот со бизнисменот Орце Камчев. Денеска прв пат по приведувањето беше изведен на распит, но не даде исказ пред Русковска со образложение дека не извршил увид во доказите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во врска со најавата на Заев за оставка ако не победи Шилегов за градоначалник, Петковски објаснува дека градоначалничката позција не е поврзана со позицијата на Владата.

Петковски: Неодговорна е изјавата на Заев дека ќе си поднесе оставка ако не победи Шилегов

Партиите изгубија, граѓаните добија на овие локални избори, вели Тито Петковски, во...

Директорот на МЕПСО објаснува дека во такви случаи се презема енергија од европската мрежа и досега земјава тоа го наравила четири пати без најава и добила четири предупредувања од Центарт во Швајцарија каде што се прават пресметките.

Директорот на МЕПСО за Телма: Трошиме двојно повеќе струја отколку што произведуваме, за октомври ќе треба да ѝ платиме на Европа 15 милиони евра

Директорот Куштрим Рамадани открива дека земјава четири пати без најава презела електрична...

Ковачки цитираше и дел од брифинзите, а потенцира и оти биле давани насоки и се договарани и физички пресметки како и закани по живот за прилепчани.

СКАНДАЛ: Полицајци блиски до СДСМ договарале малтретирање на граѓани за изборите

Полицајци блиски до СДСМ следеле членови на ВМРО-ДПМНЕ за време на изборната кампања....