Зад името Наско се крие уште еднен наследник на познатото македонско семејство Џорлеви!

Објавил: Сара Фемина | 2 јануари, 2021 11:32

ЗОРАН ЏОРЛЕВ: „Татко мој, ти благодарам што ми го покажа патот на чесноста и како да се сака Македонската музика

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Легендарниот македонски виолинист и професор Зоран Џорлев почина како последица од Ковид-19!

Негови блиски роднини, пријатели и соработници веќе се збогуваат со него на социјалните мрежи. Калиопи, Жаре Бербер се едни од повеќето јавни личности кои му ја оддадоа последната почит на легендарниот Џорлев!

Семејството на Зоран Џорлев!

Зоран за медиумите повеќе пати зборуваше за своето семејство, за синовите Мартин, Наско и сопругата Офелија која му била најголемата поддршка во животот! Многу е малку познато дека постариот син на Џорлев Наско Џорлев е исто така музичар!

Зад името Наско се крие уште еден наследник на познатото македонско семејство Џорлеви.

Внукот на легендарниот Наско Џорлев кој го носи и неговото име, односно синот на познатиот македонски виолинист маестро Зоран Џорлев. По членувањето во неколку македонски групи, Наско ја издаде првата сопствена, кантавторска песна насловена „Да би можел

Уште од дете со виолината, заедно со татко му како дел од семејниот оркестар, Зоран Џорлев повеќе од успешно ја продлжува традицијата на семејството, негувајќи ја подеднакво како класиката, така и македонската музика воопшто!

Наско Џорлев(постариот) беше македонски музичар, водач на оркестар, продуцент, композитор на новосоздадени фолклорни песни и аранжер на македонски народни песни.

Бил внук националниот деец Христо Џорлев од Кукуш, соработник на Гоце Делчев, а татко на истакнатиот музичар Зоран Џорлев.

Татко мој, ти благодарам што ми го покажа патот на чесноста, човечноста, семејната вредност, како се сака и негува Македонската музика, да работам уште од раното детство и да се докажувам со дела… Знам дека ме гледаш некаде од горе и се гордееш како што јас се гордеам со тебе…“ – со овие зборови и ретро фотографија еден од најпознатите македонски музичари, уметници, автор и репродуктивец, виолинистот Зоран Џорлев се потсети на неговиот татко, легендата на македонската  новосоздадена фолк песна, покојниот Наско Џорлев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Мицкоски со поддршка до Израел: Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо!

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно...

Според член 174 од Законот за внатрешни работи, „работникот, со писмена изјава до Министерството за внатрешни работи, може да побара да му се продолжи договорот за вработување најмногу до навршување 45 години пензиски стаж, без оглед на неговите години на возраст“.

По „брза постапка“ е пензиониран началникот на Секторот за организиран криминал во МВР

На началникот Лазе Велковски, кој работел на неколку од последните акции за заплена...

На средбата беше истакнато дека влезот во НАТО дополнително ја подобрува сигурноста и предвидливоста за нови инвестициски вложувања.

Заеднички економски проекти од регионално значење во фокус на средбата на Заев и Битиќи со менаџментот на Атинската берза

Економијата во фокус на средбите на премиерот Зоран Заев, кој заедно со вицепремиерот...

На средбата премиерот на Шпанија, Педро Санчез истакна дека неговата земја е силен поддржувач на Македонија во остварувањето на оваа цел нагласувајќи дека поддржува почеток на преговорите и за Македонија и за Албанија во исто време.

Заев – Санчез: Историска посета со која се зајакнуваат односите меѓу Северна Македонија и Шпанија, прогресивните сили мора да се поддржуваат меѓусебно

На денешната, прва средба на премиерско ниво на шефовите на владите на Македонија и...