Демократите почнуваат да играат први на картата на УЧК. Затоа и Али Ахмети е првиот политичар во Македонија кој јавно му ја честиташе победата на Џо Бајден.

Објавил: Рејхан Бајрами | 8 ноември, 2020 17:29

Зошто Албанците најмногу се радуваат на победата на Бајден? Командантите на УЧК кои сега се пакуваат за Хаг, Бајден ги споредуваше со Џорџ Вашингтон!?

Фото/Текст извор: ©vo centar

Зошто Албанците се најрадосни од победата на Џо Бајден. Јавна тајна е дека албанското лоби е најсилно кај демократите. Исто така во мандатот на демократите е НАТО интервенцијата во Косово.

Демократите почнуваат да играат први на картата на УЧК. Затоа и Али Ахмети е првиот политичар во Македонија кој јавно му ја честиташе победата на Џо Бајден.

Сега испорачаниот во Хаг за купишта воени злосторства, Хашим Тачи беше голем командант за Бајден.

Демократскиот кандидат и идниот претседател на САД, Џо Бајден, го спореди Хашим Тачи со Џорџ Вашингтон, а „косовскиот Џорџ Вашингтон“ од завчера е во притвор во Хаг за воени злосторства за кои е обвинет од Специјалниот совет на тој суд.

Демократите почнуваат да играат први на картата на УЧК. Затоа и Али Ахмети е првиот политичар во Македонија кој јавно му ја честиташе победата на Џо Бајден.

Имено, за време на состанокот меѓу Бајден, тогашен потпретседател на САД и Тачи, тогашен косовски премиер, во јули 2010 година во Белата куќа, Бајден истакна дека Тачи е „косовскиот Џорџ Вашингтон“.

Сепак, ниту минатото на Тачи, кое сега е предмет на обвинението на хашките совети, ниту годините по тој состанок, не ги потврдија проценките и наводите на Бајден.

Имено, како што се наведува во соопштението на кабинетот на Тачи за таа средба, Тачи изрази длабока благодарност до Соединетите држави за нивниот придонес во „ослободувањето и независноста на Косово“.

Тачи исто така изрази верување дека по Мислењето на Меѓународниот суд на правдата, во 2010 година ќе се појави нов бран на признавање на Косово со оценка дека независноста на Косово ќе донесе повеќе мир, стабилност и развој во регионот.

Бајден го убеди Тачи дека независноста на Косово е неповратна за Соединетите држави и дека територијалниот интегритет на Косово останува неприкосновено.

Тој изрази голема почит кон посветеноста на косовската влада за владеење на правото, нивната решителност во бескомпромисна борба против корупцијата и организираниот криминал, одржливиот економски развој, почитувањето на правата на малцинствата и другите развојни процеси.

Бевме сведоци дека Бајден и демократите направија се да не дојде до тој српско косовски диалог во Белата ќуќа. Во прв момент и Хашим Тачи и премиерот Хоти ја откажаа средбата. Таа средба се случи дури во вториот обид на почетокот на септември.

Сега остануваат фактите: Вучиќ беше за победа на Трамп а албанските полиричари за победа на Бајден.

Ќе видиме дали победата на Бајден ќе ја засили албанската позиција на Балканот?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...