Весникот, исто така, наведува дека инфекцијата во БиХ се зголемила за 75%, а во Србија за 125%, во која се наведува дека подрачјето било заштедено од вирусот корона долго време, така што инфекцијата одеднаш ќе започне драстично да се зголемува.

Објавил: Катерина Крстиќ | 4 јули, 2020 18:11

ЗОШТО БАЛКАНОТ Е ПОВТОРНО НА УДАР НА КОРОНАВИРУСОТ: Анализа на германскиот весник укажува само на едно!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug Foto: Profimedia

Германскиот Шпигел се занимава со обновениот пораст на бројот на случаи на коронавирус на Балканот и истакна дека инфекцијата во Хрватска се зголемила за дури 232 проценти.

Весникот, исто така, наведува дека инфекцијата во БиХ се зголемила за 75%, а во Србија за 125%, во која се наведува дека подрачјето било заштедено од вирусот корона долго време, така што инфекцијата одеднаш ќе започне драстично да се зголемува.

Како што се наведува, Австрија во средата издаде највисоко ниво на предупредувања за патувања во државите од Западен Балкан, а министерот за надворешни работи, Александар Шаленберг рече дека е свесен дека не е лесна одлукаta.

Поради драстичното зголемување на морбидитетот, владата во Виена воспостави безбедносно ниво шест за Србија, Црна Гора, БиХ, Северна Македонија, Албанија и таканареченото Косово, а на австриските граѓани кои се најдоа во тие земји во моментот на објавувањето, беше препорачано „веднаш да ја напуштат земјата“. 

Германскиот весник пишува дека не е можно да се зборува за вториот бран на пандемијата на Балканот, бидејќи, како што потенцираат, вирусот пристигна со доцнење.

Се додава дека владата на Македонија одеднаш го укина карантинот, бидејќи изборите се приближуваат – на 15 јули, а многумина се загрижени за нивниот бизнис.

Наведено е дека владите на земјите на Балканот воведоа мерки за контрола на коронавирусот рано, знаејќи дека имаат слаби здравствени системи и толку долго имале мал број заразени лица. Сепак, во изминатите неколку недели, земјите од Западен Балкан беа под притисок, како од бизнисмените, така и од граѓаните, а изборите се закажани во некои земји.

Како пример, весникот ја наведува Србија, каде беа воведени мерки за затворање на аеродромите и границите,  училишта, ресторани, трговски центри, беше воведен полициски час, на лицата на возраст над 65 години не им беше дозволено да ги напуштат куќите и становите, а војниците патролираа по улиците.

Веќе на почетокот на јуни започна големо ублажување на мерките, така што беа дозволени масовни собири, како на пример фудбалски натпревари на кој присуствуваа околу 20.000 посетители кои не ја почитуваа социјалната дистанца.

Во последните три до четири недели, бројот на заболени расте и во Македонија, каде, според новинарката Сашка Цветковска, рестораните се преполни до последното седиште, а луѓето делуваат како да не постои вирусот корона.

Се додава дека владата на Македонија одеднаш го укина карантинот, бидејќи изборите се приближуваат – на 15 јули, а многумина се загрижени за нивниот бизнис.

Загрижувачки е и зголемувањето на нови случаи во Хрватска и Словенија, каде што бројот на пациенти скоро двојно се зголеми во претходната недела.

И двете земји, кои се многу зависни од туризмот, ги отворија своите граници за туристите во ЕУ без тестови или карантин.

Хрватските власти, пишува „Шпигел“, тврдат дека се увезени нови случаи и дека има голем процент на размена со соседните земји.

Сепак, се наведува дека многу Хрвати не се придржувале кон мерките за хигиена.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...