Вчера на рочиштето беа прикажани и неколку фотографии и кратки видеа, на кои се гледа како поранешната специјална обвинителка Катица Јанева седи во својот дом, а на масата пред неа стои снопче пари

Објавил: Македонка Димкин | 13 февруари, 2020 11:17

Зошто Боки ја сликал Јанева со толку пари на каучот?

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Со презентирање на снимките обезбедени од сведокот Орце Камчев, денеска треба да продолжи судењето за случајот “Рекет”.

На минатото рочиште беа презентирани докази кои произлегле од вештачењето на мобилниот телефон на обвинетиот Бојан Јовановски. Меѓу другото, беа прикажани и неколку фотографии и кратки видеа, на кои се гледа како поранешната специјална обвинителка Катица Јанева седи во својот дом, а на масата пред неа стои снопче пари, со банкноти од по 500 евра. Според обвинителството, во снопчето имало вкупно 50.000 евра. 

Се поставува прашањето зошто Борјан Јовановски ја фотографирал Јанева?
А. Имал задача да ја препрати на неговиот нарачател како доказ дека и Јанева примила пари и се е под контрола

Б. Јанева и Боки си ја направиле отографијата како спомена кога еден ден ќе заврши акцијиата рекет.

Како и да е, еден обвинител треба да биде недопирлив и во никој случај не би смеел да има контакти блиски со власта или со медиумите, бидејки тоа фрла директно сенка врз неговата независна работа. ВО случајот Јанева цело време беше во друштво на Боки 13 иако медиумите осторо ја критикуваа таа тоа го сметаше за нормален чин

Минатата година во Јуни, кгоа и се отвори темата за нов закон за ЈО, Јанева во улога на недопирлива глумеше закон: 

„Јас мислам дека и меѓународната заедница дава јасни насоки како и позицијата, освен опозицијата, која е лично засегната. Во овој случај дава отпор, но мислам дека и тоа ќе се надмине. Не може да преговара лице што веќе има предмет во предистрага и во истрага и дава квалификации за СЈО, за мојата личност или за кое било прашање порзано со СЈО. Тука мислам на Антонио Милошоски, кој многу се занесува во своите изјави.“

На минатото рочиште Јовановски се жалеше дека поради здравствени причини не може да го следи рочиштето, но судењето продложи откако беше прегледан од лекарска екипа, која утврди дека нема пречки за да не остане во судница.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На прашањето што Република Македонија треба да направи за да влезе во ЕУ,  тој одговори дека нашата држава најпрво би требало да ги имплементира стандардите на ЕУ, кажа Жбогар.

Жбогар искрен до болка: Во овој момент не може да влезете во ЕУ!

На денешната прва посета на Пробиштип, евроамбасадорот Самуел Жбогар потсети дека...

Заев посочи дека овој пат имаат новитет односно на изборните листи или како што ги нарекува тој машко-женски листи како еден патент модел, односно 50 отсто мажи и 50 отсто жени

Заев: Сакаме за прв пат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Поранешниот премиер на државава и претседател на една од најголемите партии во Македонија,...

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април во Собранието во Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Позадината на нередите на 27 Април, кој беше креаторот и зошто?

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април...

Сите се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Денеска почнува судењето за „27 април“- организаторите на „Крвавиот четврток“ пред Кривичниот суд

Денеска по три години започнува судењето за организаторите на насилствата од 27 април...