Мошне често мажите се будат со ерекција, а најмногу сакаат секс наутро

Објавил: admin@magazin | 14 јуни, 2018 20:03

Зошто мажите се будат со ерекција?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Мошне често мажите се будат со ерекција, а најмногу сакаат секс наутро. Според научниците тоа е така токму поради хормоните.

Во пет часот наутро нивото на тестостерон кај мажите е поголемо од 25 до 50 отсто отколку во кој било друг дел од денот. Тоа се случува, зтоа што хипофизата, којашто го регулира производството на половиот хормон кај мажите, најмногу работи во текот на ноќта.

Со други зборови, ако мажите се будат со ерекција, тоа не значи дека имале еротски сништа, туку за тоа е виновна хипофизата која само ја врши својата функција.

Од друга страна пак, истражувањата покажале дека мажите имаат повеќе тестостерон ако пократко спијат, односно колку повеќе спијат, толку повеќе нивото на хормонот се намалува.

И додека машките хормони се на највисоко ниво наутро, женските се на најниско. Нивото на женски полови хормони паѓа и расте во зависност од менструалниот циклус, а највисоко ќе биде во последниот дел од денот, односно навечер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Секс

Градењето на возбудување и доживување на повеќекратен оргазам во еден обид дефинитивно е дел од физичката техника, но првиот чекор за ова е поставување на своите мисли и емоции во ред.

Како до повеќекратен оргазам? – Следете ги само овие пет чекори

Длабокиот оргазам зависи од опуштеноста, кога ќе го промените сравот и свеста за себеси,...

Сепак, вакви сцени имаше повеќе во 90-тите, а и пејачите во тоа време беа далеку поопуштени од денес.

Вистински секс во видео спот- пејачот и пејачката од оваа група биле во врска – сите ја знаете оваа песна

Оваа секс сцена од познатото видео од деведесетите многумина ја знаат напамет. Во многу...

Групата “Јавна соба” каде се споделуваа порнографски фотографии е избришана!

Организирање на проституција, порнографија на малолетнички во Македонија? За два дена ќе биде познато што открила истрагата!

За два дена ќе биде познато што открила истрагата во врска со случајот „Јавна соба“,...

Станија Добројевиќ, поранешната учесничка во „Задруга“, позната е по својот луксузен живот, како во Србија, така и во Америка.

(18+) КАКО ОД МАЈКА РОДЕНА: Станија плива гола – мажите ПОЛУДЕА!

Српската старлета Станија Добројевиќ гола пливаше во базен во Турција, погледнете...