До 2035 година, швајцарскиот пазар на трудот ќе се намали за половина милион луѓе без понатамошна имиграција. Како резултат на тоа, стапката на вработеност и приходот по глава на жител, пресметани врз целата популација, ќе имаат тенденција да бидат под притисок

Објавил: Македонка Димкин | 30 мај, 2018 9:19

Зошто не во Европската Унија!

Фото/Текст извор: ©

Avenir Suisse ја претставува новата “Бела книга” која флертува со пристапот во ЕУ. Во исто време, сепак, станува јасно дека постојат алтернативи.
Веќе имало неколку “бели документи” за основната состојба на Швајцарија и нејзината економија. Тие дојдоа од чувството дека земјата е во криза и структурно калцифицирана. Сепак, експертската група “Авенир Свис” воведува “Бела книга Швајцарија” или  “Шести скици на иднината”.
Зошто тоа? Првичната теза на уредниците Petar Grünenfelder и Patrick Schellenbauer е: статус кво не е решение – бидејќи Швајцарија паѓа меѓународно назад. Продуктивноста се развива прилично слабо, a последните децении беа економски прилично летаргични: “Периодот од 1990 до 2017 година мора да се класифицира како период на низок пораст во целост”.

Пазарот на труд драстично се намалува

Во исто време, Белата книга постојано ја нагласува важната улога на имиграцијата во растот. Тука  е и  демографскиот развој, според Авенир Свис, тој е уште еден амортизер: “До 2035 година, швајцарскиот пазар на трудот ќе се намали за половина милион луѓе без понатамошна имиграција. Како резултат на тоа, стапката на вработеност и приходот по глава на жител, пресметани врз целата популација, ќе имаат тенденција да бидат под притисок “.
Но, тоа исто така значи дека во наредните петнаесет години, целата имиграција и европска дебата би можеле да најдат интересни пресврти. Време е за Avenir Suisse повторно да размислува за европските табуа. На пример: за пристапување кон ЕУ.

Подобро е со пристапувањето во ЕУ-

Тинк-тенк има развиено различни сценарија за ова: шест начини на кои Швајцарија би можела да ги преземе – и каква би била нејзината цена. Двајца од овие во иднина предвидуваат дека Швајцарија ќе влезе во ЕУ.

Таа очекува економијата да се развива подобро само  ако Швајцарија целосно се приклучи кон ЕУ, вклучувајќи го и воведувањето на еврото, наместо во корсетот денес со што се  очекува зголемување на продуктивноста на платите, и на вработувањето. 

И каде се реалните сценарија?

Порелевантни, сепак, се оние идни сценарија кои се  реалистични за денес, во 2018 година. Политички во рамката ќе биде патот на договорот за покрив – квази рамноправна рамковна спогодба, вклучувајќи договор за услуги.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

Според ЦДМ, знамињата на Албанија се вееја во Улцињ, Гусиње, како и на зградата на општина Тузи.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Во Црна Гора ги КАЗНУВААТ оние што не сакаат да го обесат знамето на Албанија!

Според ЦДМ, знамињата на Албанија се вееја во Улцињ, Гусиње како и на зградата на општина...

Новата црногорска влада, како што предложи, ќе има 12 оддели. Тој го предложи водачот на ГП УРА, Дритан Абазовиќ, за заменик-премиер.

ОВИЕ СЕ КАНДИДАТИ ЗА МИНИСТРИ ВО ЦРНА ГОРА: Кривокапиќ за составот на новата Влада-Абазовиќ, потпретседател, еве кој ќе го води МУП

Мандатарот Здравко Кривокапиќ ги претстави кандидатите за министри на 42-та Влада на...

На второ место е Софија, главниот град на Бугарија, со индекс за квалитет на воздухот 188, а на трето место е рускиот град Краснојарск со индекс 178.

Сараево е град со најзагаден воздух во светот: На граѓаните им се препорачува да останат дома

Според порталот IQAir, Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина, утрово бил град...

Според него, буџетот предложен од Владата за следната година не одговара на постојните предизвици и ќе резултира со уништување на домаќинствата и деловните субјекти, а новата влада што ќе се формира по парламентарните избори напролет ќе се соочи со празна каса.

РУМЕН РАДЕВ: Бугарија ја очекува празна каса, ќе се уништат домаќинствата и деловните субјекти

Бугарскиот претседател Румен Радев ја критикуваше владата за нејзиниот третман на...