Кој бил Хосе Денис Авеиро? За таткото на Критијано Роналдо не се знае многу, а ни самиот Кристијано не сака да зборува за него.

Објавил: Весна Петровска | 16 септември, 2019 20:05

Зошто Роналдо не отиде на погребот на неговиот татко и што се заколна тој ден: Трагедија за која малку се зборува

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Динис Авеиро починал кога Кристијано имал 20 години, не дочекал да го види својот син како станува најдобриот во светот.

Откако прв пат ја видел снимката од 2004 година на која неговиот татко, година дена пред смртта, изјавува колку се гордее со својот син, Кристијано Роналдо не можеше да ги сокрие емоциите и солзите.

Кој бил Хосе Денис Авеиро? За таткото на Критијано Роналдо не се знае многу, а ни самиот Кристијано не сака да зборува за него.

Бил сиромашен и воен ветеран кој пропаднал поради алкохолот

Поранешен воен, општински службеник економ во фубалскиот клуб, татко на четири деца , алкохоличар – се тоа бил таткото на Кристијано оналдо кој починал на 51 годишна возраст.

Хосе Денис Авеиро бил португалски општински работник токму тој го внел својот син во светот на фудбалот.

Роден е во 1954 година во Санта Антонио во сиромашно семејство, а предците му биле селски фармери во Мадеири.

Запознајте ја мајката на Кристијано Роналдо, жената која за малку ќе го абортираше поради големата сиромаштија во која живеела со неговиот татко.

За малку Роналдо немало да се родел

Подоцна се оженил со Марија Долорес Авеиро со која добил четири деца. Еден од нив е и Кристијано Роналдо. Сепак, Сепак, покрај работата во општината , Денис и Долорес живееле во сиромаштија, па Долорес дури размислувала да абортира тогаш кога била бремена со Кристијано.

Таа му признала дека сериозно размислувала да го абортира поради сиромаштијата. Тешката материјална ситуација била голем предизвик за одгледување на уште едно дете, но на крајот сепак одлучиле да го задржат и тоа дете и се родил Роналдо. Името го добил по омилениот актер на својот татко, Роналдо Реган кој кога се родил Кристијано станал претседател Америка.

Роналдо и неговиот татко немале добар однос, бидејќи Денис имал сериозен проблем со алкохолот во кој ја барал утехата од тешкиот живот.

– Не го пзонавав мојот татко 100 посто. Тој беше алкохоличар. Никогаш не сум зборувал со него, никогаш сме немале нормален разговор, беше многу тешко, раскажал Роналдо.

На Денис негативно му влијаеле војните во Мозамбику и Анголија во кои учествувал. Кога што тврди Роналдо неговиот татко бил ранет во тие војни.

Воениот другар на Денис Авеира изјавил дека тие и останатите ветерани се „напуштени“

= Воените ветерани немаа ни пари ни работа. Нормално кога го гледам Роналдо се сеќавам на неговиот татко. Имаше проблеми и немаше што да јаде, па почна да пие. Пријателите му купуваа алкохол. Немаше пари. Не ни јадеше како што треба, раскажал неговиот другар.

Тој исто така истакна дека Денис се фалел како еден ден неговиот син ќе биде најдобриот играч на светот.

Роналдо не присуствувал на погребот на неговиот татко, туку играл натпревар и тогаш се заколна дека никогаш нема да проба алкохол.

Денис Аавеиро почина на 6 септември 2005 година во Лондон во 51 година од животот од цироза на црниот дроб и не дочека да го види својот син како навистина станува најдобриот играч на светот. Роналдо тогаш имал само 20 години.

Кристијано не дошол на погребот играл натпревар тој ден, но се заколна дека никогаш нема да проба алкохол поради проблемите кој неговиот татко ги имал со него.

Откако остана без татко Роналдо стана најдобар играч и најплатен во светот на сите времиња. Освои безброј трофеи вклучувајќи и пет титули на Лига на шампиони, пет златни топки, но и титулата првак на Европа со својата Португалија во 2016 година.

Денис Авеиро ништо не виде од тоа, како ни раѓањето на децата на Роналсо. Денеска би имал 65 години, веројатно би уживал со синот на јахта и во најлукусузнит хотели и најдобрите места за одмор во светот. Би имал се што би посакал. Не дочека да види што е денеска неговиот син.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Воедно тој е и член на жирито на „Ѕвездите на Гранд“, а моментално е во болница поради воспаление на белите дробови. Тој преку својот Инстаграм профил испрати порака до сите.

Коронавирусот пристигна и во „Ѕвездите на Гранд“-Член на жирито заразен откако бил во Македонија!

Српскиот рокер Давид Ѓорѓе пред неколку дена преку социјалните мрежи потврди дека...

Веќе неколку пати се зборуваше за укинување на летното и зимско сметање на времето. Уште минатата година во рамките на ЕУ се зборуваше за укинување на оваа пракса најдоцна до оваа година.

ВО НЕДЕЛА ЗАПОЧНУВА ЛЕТНОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО- Ќе биде ли ова последно менување?

Во недела, односно овој викенд започнува летното сметање на времето. На 29 март во 2 часот...

Поточно, на фотографијата е прикажан лав како шета низ улиците на Москва, а напишано е дека ова е една од мерките преземени од Русија за борба против коронавирусите.

ВАКА ПУТИН ЈА БРАНИ РУСИЈА ОД КОРОНА: Лав се шета низ улиците во Москва- фотографијата ја виде цел свет!

Сајтот за социјални медиуми Твитер шири фотографија на која се тврди дека се од улиците...