Но, аналитичарите велат дека голем број фактори се комбинираат за да ја зголемат цената на гасот, која се зголеми за околу 90% од почетокот на март.

Објавил: Сара Фемина | 7 мај, 2022 10:11

ЗОШТО ЦЕНИТЕ НА ПРИРОДНИОТ ГАС ВО САД РАСТАТ?

Фото/Текст извор: ©pari.com

Цените на природниот гас во САД растат, при што референтниот фјучерс договор се искачи на 13-годишното максимум од 8,74 долари за милион британски термални единици, во време кога цената на тоа гориво вообичаено има тенденција да опаѓа поради недостаток на побарувачка во пролетта.

Но, аналитичарите велат дека голем број фактори се комбинираат за да ја зголемат цената на гасот, која се зголеми за околу 90% од почетокот на март. Еве што се случува:

МЕСТО СТУД – ГОРЕШТИНИ

Едноставно, во многу делови на САД е потопло од нормалното. Енергетските генератори се потпираат на гас за производство на електрична енергија, кој го користат потрошувачите и деловните субјекти за ладење на зградите. Времето во Хјустон, најголемиот град во Тексас, се очекува да достигне 100 степени Целзиусови (37,8 Целзиусови) во текот на викендот, повисок од нормалните температури за овој период од годината!

Побарувачката за ладење во Северна Калифорнија се зголеми на почетокот на оваа недела, а луѓето одговорија со вклучување климатизери. Трошоците за купување гас на одредени локации се зголемија на неколку места, вклучувајќи го и реперот Хенри Хаб во Луизијана, како и во Калифорнија, Пенсилванија и Чикаго.

Пазарот на гас е заглавен во виорот што ги погоди пазарите на нафта, гориво и јаглен додека земјите се обидуваат да се осигураат дека имаат доволно сигурна енергија по руската инвазија на Украина. Русија е најголемиот светски извозник на сурова нафта и гориво, а исто така е и најголемиот извозник на природен гас.

Со помал извоз на руска енергија, земјите во Европа и на други места се обидуваат да обезбедат снабдување. Токму тој фактор ги зголеми европските одредници до неколкукратни множители на цената на САД, бидејќи фјучерсите за гас во холандскиот Dutch Title Transfer Facility (ТТФ)  изнесуваа 33 долари во четвртокот.

Соединетите Американски Држави помогнаа така што пренасочија дел од каргото на течен природен гас ЛНГ кон Европа, а многумина очекуваат побарувачката на ЛНГ да продолжи да расте бидејќи европските нации ја избегнуваат Русија во годините што доаѓаат.

ПОБАРУВАЧКАТА РАСТЕ

Соединетите Американски Држави генерално се изолирани кога станува збор за пазарот на природен гас. Нацијата произведува приближно 97 милијарди кубни фити дневно (bcfd) природен гас, доволно за домашна потрошувачка и извоз од околу 12 bcfd преку танкери за ЛНГ. Сепак, побарувачката за извоз расте, и иако САД не можат да додадат капацитет во моментот, очекувањата за продолжување на таа побарувачка ја зголемуваат цената на природниот гас.

Пролетта е оптимален момент за комуналните претпријатија за природен гас да го исфрлат гасот како подготовка за студените месеци кои се оддалечени две сезони. Но, тоа не се случи, делумно поради зголемената побарувачка во странство и загриженоста за дополнителното намалување на глобалното снабдување со енергија.

Како резултат на тоа, во моментов има помалку гас во складиште од нормалното, со моментално складирање на 1,567 трилиони кубни фити, или околу 16% под петгодишниот просек за снабдување.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Д-р Вајт истакна дека има многу книги и особено филмови кои го „подготвиле“ човештвото за сè што преживуваме денес.

ИСПЛИВАА ДОКАЗИ: Германија знаела уште од 2012 дека ќе има ЕПИДЕМИЈА- ОВА Е ДОКУМЕНТОТ(видео)

Службен весник на Бундестагот, објавен 2013 година, бр. 17/12051 се осврнува на можните епидемии...

Министерот Османи веќе оствари средба во Берлин со шефицата на бугарската дипломатија Генчовска. Тој за ТВ 24 кратко одговори дека обидите за дијалог со Софија продолжуваат и кажа дека денеска

НОВИ БАРАЊА НА БУГАРИЈА ДО МАКЕДОНИЈА

Македонија е единствената држава во Европа која има министерство за помалите етнички...

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, минатата недела зајакна за 0,9 отсто, на околу 104,60 поени и во еден момент достигна 105,01 поени, ново највисоко ниво од 2002 година.

Доларот значително зајакна во однос на другите валути

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата...

„Скандинавските земји се како гостилници за терористичките организации“, рече Ердоган по петочната молитва во Истанбул.

Ердоган се противи на членството на Шведска и Норвешка во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема „позитивно мислење“...