Ибраимовски имаше забелешки за работењето на владата, за поткупот на гласови на ромската заедница но и третманот кој го имаат од власта, ова е трета негова реакција

Објавил: Мартин Попоски | 23 ноември, 2018 13:02

Ибраимовски со црвен картон за Заев, доста не лажете

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Пратеникот, Самка Ибраиовски од ПЦЕР обвинува дека не се почитуваат конкурсите во државните институции за вработување на Ромите и на местата предвидени за Роми се вработуваат припадници на други етнички заедници.

Ибраимовски кој беше и министер без ресор, но се врати во пратеничките клупи како дел од т.н. парламентарно мнозинство, упатува последна опомена до премиерот, да се почитуваат правата на ромите или тој ќе има поинаков став кон коалицијата.

Првиот конкурс е објавен од Јавното претпријатие за државни патишта, за советник за контрола на сообраќајот и одржување компјутерска опрема. Предвиден за Ром, но примен беше Македонец. Конкурсот беше објавен втор пат само за да се елиминира единствениот Ром кандидат кој ги задоволува сите потребни услови. Втор ваков случај имаше во Министерството за земјоделие. – рече Ибраимовски.

Трет најеклататнтен пример на непочитување на конкурсите, според Ибраимовски, имало во Заводот за статистика каде спротивно на законите, конкурсната комисија во еден случај примила кандидат кој ги заокружил сите етнички заедници само за да добие работно место.

Тој додаде дека ќе бараат поништување на поминатите и објавување на нови конкурси но и одговорност кој ги носи одлуките и кому му сметаат ромите?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Проблемот со историјата е во тоа што погрешните и лажни толкувања на настаните и луѓето имаат директно влијание врз актуелните случувања и тоа создава говор на омраза и негативна кампања против Бугарија и Бугарите, што за нас е апсолутно неприфатливо“, смета Захариева.

Захариева се закани: Се додека постои говор на омраза во Македонија, ќе биде блокирана од Бугарија!

Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската...

Направена е огромна и непоправлива штета. Она што може и мора да се направи е да се стави јасно на знаење дека ставовите на Заев не се ниту ставови на целата Влада, ниту на целиот државен врв.

Црвенковски го замрзна членството во СДСМ и побара сите да се оградат од ставовите на Заев

Бранко Црвенковски, поранешниот Претседател на Република Македонија, основач и долгогодишен...

Град Скопје ги потсетува потрошувачите за можноста овој вид на отпад да се одложи во центрите за селекција на отпад на ЈП „Комунална хигиена“ во Карпош и Вардариште, без плаќање паричен надоместок.

ЗА „BLACK FRIDAY“ ОДЛОЖЕТЕ ГО КАБАСТИОТ ОТПАД НА ВИСТИНСКОТО МЕСТО

Град Скопје оваа година спроведува кампања за правилно одложување на кабастиот отпад...

Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да градиме заедничка иднина. Нам ни треба историја која гради мост на пријателство меѓу народите, преку глава ни е од истории кои создаваат раздор и поттикнуваат нетрпеливост.

Заев се оправда за скандалозното интервју: “Дајте да живееме денеска“

Пемиерот Зоран Заев денеска изјави дека ги разбира реакциите на социјалните мрежи...