Дали 2000 амнестирани се доволно да се победи на избори, во случај и семејствата на амнестираните да гласаат и да бидат 18000 амнестирани, пак не е доволно за победа на избори, а да не заборавиме дека не е аболиција, туку е амнестија и веќе одлежале дел од казната.

Објавил: admin@magazin | 27 септември, 2023 21:10

Иванов: ВМРО-ДПМНЕ ја закопа Македонија на европскиот пат

Фото/Текст извор: ©kanal 5

И да се врати Груевски го чека затвор, ме зачудува зошто тие на кои има овозможи кариери и капител, сите се против него.

Дали 2000 амнестирани се доволно да се победи на избори, во случај и семејствата на амнестираните да гласаат и да бидат 18000 амнестирани, пак не е доволно за победа на избори, а да не заборавиме дека не е аболиција, туку е амнестија и веќе одлежале дел од казната.

Измените на КЗ се донесени во согласност и на власта и на опозицијата, да не сакаа да поминат ќе поднесеа илјадници амандмани. И да се врати Груевски го чека затвор, ме зачудува зошто тие на кои има овозможи кариери и капител, сите се против него. Влегоа во вербална војна тројцата лидери на ВМРО-ДПМНЕ, камо среќа клопчето да се одмота и да сил го извадат валканиот веш, па тогаш да видиме што ќе се случува, личат на комшики што се расправаат и каков менталитет имале структурите кои не водат. ВМРО-ДПМНЕ ја закопа Македонија на европскиот пат. Јас сум првиот што не сака да влезат бугарите во уставот, разочаран сум од македонските бугари или како што јас ги викам бугари во Македонија, имаат здруженија еден куп и не се јавија еднаш да му пишат писмо на Радев дека овде живеат Македонци и не ги притискајте, еве како што бара ВМРО-ДПМНЕ некаква гаранција да добие за да не блокира. ВМРО-ДПМНЕ е партија со „НЕ“, може ли со некој да преговараш ако однапред знаеш дека ќе ти удира контра поради внатрешен партиски рејтинг. Нема подобро од Македонија проблемите да се решаваат во присуство со уште 26 земји членки и сите проблеми со Бугарија ќе се решаваат во присуство на членките, кои што умеат во дипломатијата па кога ќе наидеме на историски или образовен спор со нивните европски алатки да го измоделираат тоа за ние да поминеме, рече Зоран Иванов во вечерашното гостување во Само Вистина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ова се однесува за 58 илјади домаќинства, кои се приклучени на најголемиот систем во Град Скопје. За оние кои топлинска енергија добиваат од Скопје-Север или го користат „железарското греење“, сметките минимално ќе се намалат.

СМЕТКИТЕ ЗА ПАРНО ПОВИСОКИ ЗА 4,5 НАСТО

Со првиот ден на ноември цената на парното греење се зголемува за 4,51 насто. Ова се однесува...

Вредноста на двата стана на „Бихаќка“ и трите апартмани во „Панорама Резиденс“ е проценета на 1,9 милиони евра, вели директорот на Агенција за конфискуван имот Дритон Небиу во интервју за Радио слободна Европа.

Петте станови на Груевски проценети на 1,9 милиони евра

Откако Владата ќе одобри, конфискуваните станови на поранешниот премиер Никола Груевски...

Антикорупциската комисија потврдила дека претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски нема конфликт на интереси, велат од СДСМ.

СДСМ: Антикорупциска потврди дека нема конфликт на интерес кај Ковачевски

Антикорупциската комисија потврдила дека претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски...

На иницијатива на претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, и во директен контакт со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, се изнајде решение на предизвикот за обезбедување чартер лет за граѓаните од регионот. Со вчерашниот лет, кој беше организиран и платен од Владата на Република Македонија, покрај тоа што во Скопје долетаа преостанатите 67 наши државјани кои побараа помош, со истиот лет, Владата на Република Македонија излезе во пресрет и обезбеди трансфер на седум албански, седум црногорски и тројца бугарски државјани.

Амбасадата во Тел Авив, од самиот почеток на кризата е во контакт со државјаните на Република ж Македонија, а дел од граѓаните кои се затекнаа во Израел, веќе се вратени во земјата на повеќе начини, меѓу другото и со специјални летови на пријателските држави на Република Македонија.

Владата на Република Македонија внимателно ги следи случувањата во Израел преку Министерството за надворешни работи, кое што е во редовен контакт со македонската Амбасада во Тел Авив.

Владата тврди дека ги евакуирала сите патници со „Аир Србија”

Со чартер летот организиран и платен од страна на Владата на Република Македонија,...