Пернар вели дека се сомнева во работата на полицијата, односно дека полицијата не ја работи својата работа и не го штити општеството од криминал

Објавил: Катерина Крстиќ | 12 јануари, 2020 13:17

Иван Пернар: На убиецот ќе му однесам колачи во затворот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Хрватскиот политичар Иван Пернар бесен на властите изјави дека и покрај дирекните закани за насилство кои ги добивал полицијата до денес не приведе, пријавила и го извела лицето на суд. Пернер се прашува дали за него како политичар и пратеник не важи законот?

Следев случај во Сплит каде еден човек со калашников уби три лица, полицијата соопшти дека сите убиени имале десетици кривични пријави, што укажува на тоа дека биле ангажирани во криминал. Сепак, особено ме заинтригираа од деталите дека осомничениот убиец никогаш не пријавил никакви закани кон полицијата. Поради оваа причина, би сакал да го споделам со вас искуството за закана од директно насилство што го доживеав и пријавив во полицијата. До денес, и покрај сведочењата, детален опис на осомничениот, веродостојноста на сведоците и снимките на видео камерите, полицијата не приведе, пријавила и го извела лицето на суд. Што во превод значи дека законот не важи за мене како пратеник и дека всушност пријавувањето закана станува бесмислено затоа што полицијата не ја работи својата работа.

Една од убиените беше Јурица Торлак која пред 16 години прегази осумгодишно девојче со мотор, кој загина во несреќа. Потоа се возел по пешачка зона и избегал од местото на несреќата и за тоа бил осуден на три години затвор. Три години затвор за убиство на дете, каква тиња од земја, идеална за дилери и психопати. Кој суд и судиите можеле да досудат ваква лоша пресуда.

Пернар вели дека се сомнева во работата на полицијата, односно дека полицијата не ја работи својата работа и не го штити општеството од криминал

Ако тоа не важи за мене, сосема е разбирливо зошто осомничениот тројно убиец не отишол да ги пријави мажите кои му се заканувале во полиција затоа што дури и ако му се заканувале, сигурен сум дека тие сепак би останале на слобода како што беа по сите овие кривични пријави. Поради оваа причина, сметам дека ако 3-те лица споменати погоре, навистина му се заканувале на насилство и го малтретирале (изнудувајќи долг на дрогата на неговиот помлад брат), неговиот чин бил оправдан. Ако не, тој треба да биде најстрого осуден, ако е така, и ако тој е навистина криминалец, ќе му однесам колачи во затворот затоа што верувам дека полицијата не ја работи својата работа и не го штити општеството од криминал како што треба.

Ваквата реакција на Пернар следува по тројното убиство кое се случивчера во Сплит, кога поради одмазда за малтретираниот брат, сплитскиот морнар Ф.З.,  започнал одмазнички поход.

Убиените се Марио Паиќ, Марин Бобан и Јурица Торлак, познати на полицијата како припадници на крим сцената.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...

За разлика од ситуацијата во текот на март и април, кога таквите пациенти спорадично се пријавиле на лекар, сега има повеќе од нив со потешка клиничка слика. Соговорниците за Курир посочуваат дека сите деца се добро, додека бремените жени успешно се породуваат и се во стабилна здравствена состојба.

АЛАРМАНТНО: Коронавирусот се повеќе ги напаѓа децата и бремените жени!

Вкупно околу 45 бебиња се лекуваат во Белград и Ниш, вклучувајќи новороденчиња. Коронавирусот...

Според телевизијата Star.gr, туристите дошле во Грција во саботата во група од 80 лица, а вчера мажот покажал симптоми што му се припишуваат на Ковид 19.

ОТИШЛЕ ВО ГРЦИЈА НА ОДМОР ПА ПОРАДИ КОРОНА ЗАВРШИЛЕ ВО БОЛНИЦА: Брачен пар од Србија на лечење, останатите патници во карантин!

Брачна двојка од Србија, која замина на одмор на грчкиот остров Евија, во моментот се...