Во гостувањето Дачиќ изјави дека не е добро што со неиспорачувањето , всушност им се овозможува на оние кои се обвинети за воени злосторства , никогаш да не одговараат.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 август, 2019 23:12

Ивица Дачиќ: Морина требаше веднаш да биде предаден на Србија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за надворешни на Р. Србија Ивица Дачиќ, гостувањето на ТВ Прва,  даде изјава по вчерашното пречекување на Томор Морина во Косово.

Ако некој се наоѓа на потерница на Интерпол, тогаш што има да се размислува за тоа дали некој ќе го испорача или не .Очигледно овде се политички причини во прашање, изјави Дачиќ.

Во гостувањето Дачиќ изјави дека не е добро што со неиспорачувањето , всушност им се овозможува на оние кои се обвинети за воени злосторства , никогаш да не одговараат.

Дачиќ се надоврза и на случајот со Хардинај, кој беше приведен од Франција но, за кусо време и ослободен.

Не ги испорачуват никогаш но проблемот е во тоа што тие нема да одговараат никаде. Не е проблем ако постои некоја пријава на Косово и не е проблем дали тие би одговарале за воени злосторства пред судот на Косово или пред Меѓународниот суд , туку тие нема никаде да одговараат.Тоа е една аболиција за терористи , за луѓе кои вршеле воени злосторства и тоа е нешто што навистина е неприфатливо. Франција исто така го пушти Харадинај. А потоа доаѓаат и кажуваат би било добро Косово да влезе во Интерпол а тие самите не го почитуваат тој Интерпол изјави Ивица Дачиќ, во гостувањето на ТВ Прва.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Премиерката Брнабиќ најави дека Белград во 2022 година ќе се кандидира за Европската гордост (ЕуроПрајд) во 2022 година – меѓународна манифестација на која се собираат стотици илјади гости.

ВИДЕО: Српската премиерка со својата партнерка прошета на Парадата на гордоста во Белград

Српската премиерка Ана Брнабиќ, на Парадата на гордоста што се одржа во Белград, се...

Во пожарот што изби вчера околу 11 часот во јужниот дел на грчкиот остров Закинтос, материјална штета претрпеа неколку куќи, а две села и еден хотел беа превентивно евакуирани.

ВИДЕО: ЗАКИНТОС ГОРИ – пожарот зафати КУЌИ

Големи планмени јазици беснеат во Грција, пожарникарите едвај се справуваат со пожарот. Пожар...

Тој истакна дека нажалост во Албанија, принципите и вредностите кои како што вели се столб и срце на демократскиот свет, воопшто не се почитуваат.

Мета со порака до граѓаните: Да ја вратиме Албанија на Албанците

Шефот на албанската држава Илир Мета  упати порака до граѓаните за време на своето...

Семејството Ивона Јовановиќ која е убиена во неделата навечер во станот на поранешното момче во Австрија, со денови е неутешно поради фактот дека некој бездуѓно им ја одзеде. Мајката на Ивона, Дајана Јовановиќ вели дека таа кобна вечер нејзината ќерка и рекла само на кратко ќе излезе. Меѓутоа, таа повеќе не се вратила.

ТРОГАТЕЛНИ ЗБОРОВИ НА ЕДНА МАЈКА: Ми ја убија Ивона, ми го уништија животот!

Ивона таа вечер ми рече дека ќе излезе на кртко. Со момче кое се забавувала пред 10 години,...