Федералната полиција ја расчисти областа пред Белата куќа за да може американскиот претседател Доналд Трамп да оди по црквата „Свети Јован“, покрај седиштето на владата, за да се фотографира .

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 јуни, 2020 11:00

Игра на престолот во Вашингтон! Кој навистина има моќ, дали е ова малото кралство на Трамп?

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/DW

Главниот град на САД не е дел од сојузната американска држава. Тие посебни околности, за време на протестот, доведоа до расправија помеѓу Трамп и градската влада на Вашингтон. Кој има моќ: претседателот или градоначалникот?

„ДК никогаш нема да стане држава“, рече Трамп во мај оваа година.

Муриел Баузер, градоначалникот на Вашингтон, избра јасни зборови за она што се случи во нејзиниот град од  понеделникот вечерта.

„Воведов забрана за излегување од 19 часот“, напиша членот на Демократската партија на нејзиниот профил на Твитер. Така, таа сакаше да спречи насилни немири и грабежи.

Но, на 25 минути пред почетокот на забраната, полицијата налутено ги нападна демонстрантите на движењето „Црните животи“.

„Федералната полиција пукаше пред Белата куќа кон мирните демонстранти кои не провоцираа. Ова ја отежна работата на градската полиција. Бесрамно! “

Федералната полиција ја расчисти областа пред Белата куќа за да може американскиот претседател Доналд Трамп да оди по црквата „Свети Јован“, покрај седиштето на владата, за да се фотографира .

Оваа апсурдна состојба е само еден пример што јасно го покажува необичниот статус што го има градот Вашингтон. Главниот град на САД не е во сојузна држава, ниту е независна федерална држава. Заради споредба, ситуацијата е, на пример како во германските градови Берлин и Бремен.

Вашингтон не е претставен во Претставничкиот дом од сенатори или пратеници. Означувањето на ДК во името на градот е „округ Колумбија“. Сите обиди на активистите да ја направат областа во држава досега не успеаја. За да се случи таквата промена, двата дома на американскиот Конгрес би требало да гласаат за тоа, а многу републиканци, кои имаат мнозинство во Сенатот, се против главниот град на САД да стане држава.

Во противниците се вбројува и сегашниот претседател Трамп.

„ДК никогаш нема да стане држава“, рече Трамп во мај оваа година.

„Зошто? Да добиете уште двајца демократски сенатори и пет члена на Конгрес? “

Тој алудира на мнозинскиот демократски електорат во главниот град.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во написот се наведува дека американскиот државен секретар Мајк Помпео ја потврдил желбата на Трамп за време на средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека за време на тие разговори разговарале за подготовките за состанокот на лидерите на петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на ООН, што беше иницирана од претседателот Владимир Путин.

НЕШТО ГОЛЕМО СЕ СПРЕМА: Трамп побарал состанок со Путин пред изборите во САД! Сите очи вперени во лидерите на најмоќните држави!

Американскиот претседател Доналд Трамп бара средба со рускиот претседател Владимир...

Тој ја критикуваше тенденцијата секојдневно, како воени извештаи, да се зборува за раст на заразени лица без анализа на податоците за тоа колку се асимптоматски, колку се хоспитализирани и слично.

Италијански инфектолог тврди: Пандемијата со коронавирусот е завршена

Експертот за инфективни болести Матео Басети, директор на Клиниката за инфективни...

Повеќе од 13 милиони луѓе се заразени со вирусот корона во светот, а за само пет дена, бројот на заразените е зголемен за еден милион. Повеќе од 500.000 луѓе починале од корона вирус досега.

СИТУАЦИЈАТА СО ПАНДЕМИЈАТА МОЖЕ ДА БИДЕ УШТЕ ПОЛОША: Многу држави одат во погрешна насока!

Пандемијата на коронавирус има потенцијал да биде многу полоша доколку сите земји...