Исто така една изборна единица е предлог од 12 пратеници меѓу кои има и вонпарламентарни а според нив ќе обезбеди плурализација, поголем избор за граѓаните и демократизација.

Објавил: Валерија Петрова | 21 октомври, 2019 18:28

Изборите повторно без попис – Македонците повторно не избројани

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Одлуката за предвремени парламентарни избори токму во април кога конечно требаше и да се почне со пребројување на населението го одложува пописот. Попис пред изборите е невозможен поради технички причини, а кога би се спровел ќе зависи од Владата и Парламентот, вели директорот на статистика.

„Терминот април е воопшто непогоден за спроведување на пописот со оглед на тоа што веќе се закажани изборите и истиот ќе треба да се пролонгира. Можноста да се спроведе попис пред изборите, исто така, технички невозможна, бидејќи пописот е исклучително голема операција и самата организација е невозможно да се спроведе пред април месец“. – вели Апостол Симовски – Директор на Државен Завод за статистика.

Помалите партии бараат една изборна единица – Симовски: Изборите и пописот не може да се одржат во исто време

Дури и терминот во април кога се очекуваше да почне пописот бил неизвесен, поради тоа што законот за попис се уште не е донесен вели првиот човек на статистика. Кому му одговара да нема попис ? – причините се политички колку што може да се види вели Симовски и порачува дека пописот е статистичка а не политичка операција и повика законот да биде донесен што е можно побрзо.

Исто така една изборна единица е предлог од 12 пратеници меѓу кои има и вонпарламентарни а според нив ќе обезбеди плурализација, поголем избор за граѓаните и демократизација.

– Со 6 се губат огромен број гласови неискористени, затоа што не може да влезер ниедна листа која што нема концентрација на доволен број гласови во една изборна единица се случувало партии со 30 40 000 гласоци да не обезбеди пратеник. Во вакви услови кога се намалувва одзивот во македониај при избори тоа го видовме на последните претседателски избори тоа го видовме на последните претседателски многу важно би било да има една изброна единица каде што поголем бр субјекти самостојно ќе настапат и на тој начин ќе излезат поголем број гласачи и подемократски ќе избираат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Имено вчера на ваквата одлука на Апелација реагираше шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска.

Фрчковска: Рускоска со заканите врши притисок врз судот и неговите одлуки

Ирена Фрчкоска, адвокатка на Катица Јанева во изјава за „360 степени истакна дека одлуката...

Според Синдикатот, конкурсот се распишува во сензибилен период кога веќе е договорен датум за предвремени парламентарни избори со што се отвара простор за политичка злоупотреба на редовниот циклус на ротација во дипломатско-конзуларните претставништва.

За да нема политичка злоупотреба Димитров мора го стопира огласот за избор на дипломати

Македонскиот дипломатски синдикат денеска изрази загриженост поради објавувањето...

Револтирана што тројцата судии ја донеле одлуката за домашен притвор на Јанева, Русковска синоќа јавно соопшти дека ќе отвори финансиска истрага против тројцата судии.

„СДК“: Апелација ќе ја пријави Русковска за заканувачки СМС порака до судија

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството...

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, Заев најави повлекување, по што беше договорена техничка влада од јануари и вонредни избори во април идната година.

ЕМОТИВНО ИНТЕРВЈУ НА ЗАЕВ ЗА ЊУЈОРК ТАЈМС: Се кршам одвнатре, тешко ми е!

Премиерот Зоран Заев во интервју за весникот „Њујорк тајмс“ иазјави дека светлината...