Граѓаните вечерва имаат можност да го искористат своето право на глас до 19 часот.

Објавил: Перо Милчин | 15 ноември, 2020 16:11

ИЗБОРИ ВО БИХ: Избирачките места се отвораат точно во седум часот, граѓаните избираат локална власт!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Точно во седум часот се отворија избирачки места каде граѓаните на Босна и Херцеговина избираат локална власт, градоначалници, општински и градски совети.

Граѓаните вечерва имаат можност да го искористат своето право на глас до 19 часот.

Денес, граѓаните на БиХ ги избираат сите локални заедници, освен граѓаните на Мостар, кои ќе можат да го остварат своето право на глас, кое е одбиено од 2008 година, на 20 декември.

Отворени се 5.759 избирачки места, вклучувајќи 388 редовни мобилни тимови.

Кампањата, како и изборите беа обележани со пандемии на вирусот корона, а покрај редовните мобилни тимови, во функција се и оние наменети за гласачите кои оваа недела ја минуваат во изолација, пишува порталот Кликс.

Граѓаните избираат членови на 64 општински совети во Федерацијата БиХ, 56 општински собранија во Република Српска, 120 градоначалници во Босна и Херцеговина, 14 градски совети во Федерацијата БиХ, 7 градски собранија во Република Српска, 22 градоначалници во Босна и Херцеговина и Собранието на Брчко. област.

Покрај 120 градоначалници и 22 градоначалници, на локалните избори во 2020 година се избрани 3.142 пратеници, од кои 23 се претставници на националните малцинства.

Вкупно 3.283.380 гласачи се запишани во склучениот Централен регистар на гласачи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

“СПУТНИК 5” ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО ЕУ: Курц и Путин разговараа за испорака на вакцини и идна соработка!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговараше со рускиот претседател Владимир...

„Лепливи бомби“, кои можат да се прицврстат на возилата и да се активираат од далечина, беа запленети за време на рациите извршени претходните месеци во Кашмир, изјавија за Ројтерс тројца високи служби за безбедност.

МАГНЕТНИ БОМБИ ЈА ЗАГРИЖИЈА ИНДИЈСКАТА АРМИЈА: Откриени во Кашмир и создадоа хаос во Авганистан!

Безбедносните сили кои се борат со повеќедецениски бунт во контролираниот дел од Индија...

-Бошњаците можат да сонуваат што сакаат и тоа не е забрането. Меѓутоа, посакувам Република Српска да биде самостојна, што е многу реално.

Додик: Реално е Република Српска да стане самостојна

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, изјави дека...