Бајден, по затворањето на гласачките кутии, рече дека чувствува оти е „на добар пат“ да победи на изборите и повика на трпеливост од гласачите.

Објавил: Перо Милчин | 4 ноември, 2020 9:16

Избори во САД: Тесна трка меѓу Бајден и Трамп

Фото/Текст извор: ©360

Надежите на демократите во изборната вечер за брза и убедлива победа на Бајден, брзо испарија, бидејќи се чини дека во неколку т.н. клучни држави претседателската трка не ќе може да биде решена во наредните денови

Кандидатите за претседател на САД, републиканскиот Доналд Трамп и неговиот демократски ривал Џо Бајден се во тесна трка, бидејќи се чини дека во неколку т.н. клучни држави претседателската трка не ќе може да биде решена во наредните денови.

Надежите на демократите во изборна вечер за брза и убедлива победа на Бајден, брзо испарија.

Бајден, по затворањето на гласачките кутии, рече дека чувствува оти е „на добар пат“ да победи на изборите и повика на трпеливост од гласачите.

Претседателот Доналд Трамп, пак, ги обвини демократите дека се обидуваат да ги „украдат“ изборите, но, сепак очекува „голема победа“.

„Ние сме ГОЛЕМИ, но тие се обидуваат да ГИ УКРАДАТ изборите. Никогаш нема да им дозволиме да го сторат тоа. Гласовите не можат да бидат дадени по затворањето на избирачките места“,

објави Трамп на Твитер, по неколкучасовно молчење на социјалните мрежи.

Бајден се надеваше дека ќе ги освои клучните држави како што е Флорида и ќе прогласи победа, но според резултатите, Трамп е победник на Флорида и води во други држави како Пенсилванија, Мичиген и Џорџија, за каде што официјалните лица предупредуваа дека ќе треба повеќе време за да се пребројат сите гласови, со оглед на големиот број гласачки ливчиња по пошта и различните правила за тоа кога тие можат да бидат обработени. Конечното пребројување во Пенсилванија може да се одвива до три дена по денот на изборите.

Во трката за 270 електорски гласови, до полноќ беше предвидено Бајден да освои 205 изборни гласови наспроти 136-те на Трамп, според Си-Ен-Ен.

И покрај тоа што резултатите остануваат нејасни во голем дел од земјата, Трамп има силни перформанси во сите држави на бојното поле и се чини дека ги надминува анкетите на јавното мислење кои го сметаа за аутсајдер.

Голем дел од изборите – и иднината на САД во следните четири години – останува во рацете на неодлучните држави што се движат – главно во северните држави Мичиген, Пенсилванија и Висконсин.

Сите тие три држави – кои некогаш беа сигурно демократски, им се приближи на републиканците на претседателските избори во 2016 година, поттикнат од популарноста на Трамп кај работниците кои сочувствуваа со неговата протекционистичка трговска политика и националистичката реторика.

Особено се следат резултатите во Пенсилванија и Висконсин, бидејќи локалните закони спречија пребројување на пошта по ливчиња до денот на изборите, што значи дека предвидениот победник може да се чека со денови.

Во меѓувреме, се предвидува Трамп да ги освои Флорида, Охајо и Тексас, сите држави што демократите се обидоа да ги вратат. Тој исто така е фаворизиран за победа во Џорџија и Северна Каролина. Ајова исто така застана зад Трамп.

Аризона, републиканска наследна држава, „го сака“ Бајден, со преброени 75 проценти од очекуваните гласови, давајќи му го на поранешниот потпретседател единствената јасна предност меѓу државите.

Во некои случаи, како победата на Трамп во 2016 година, кандидат може да победи на Изборниот колеџ без да го добие народниот глас. Бајден има приближно 1 процент предност во народот, со повеќе од 54,4 милиони гласови во негова корист.

Загриженоста е зголемена дека Трамп може да прогласи победа дури и кога државите се борат да избројат гласачки ливчиња по пошта, што се очекува да го фаворизираат Бајден. Нема закон со кој се налага да се прогласи победник на денот на изборите. Некои држави дозволуваат да се примаат гласачките ливчиња дури и по затворањето на гласачките места.

Бидејќи Бајден постојано водеше во анкетите, вклучително и во круцијалните држави, Трампвлезе во трка борејќи се да се одржи во Белата куќа по бурните четири години на функцијата.

Гласачите низ сите држави гласаат и за низа други прашања, вклучително и за 35 места во Сенатот, целиот Претставнички дом, бројни државни и локални канцеларии и референдуми за прашања од даночната политика до законите за дрога.

Демократите се очекува да го контролираат Претставничкиот дом, додека тие сакаат да ја освојат контролата врз Сенатот по шест години републиканска контрола. На демократите им е потребна нето добивка од три места за тоа.

За многу гласачи, клучните прашања на изборите се пандемијата, економијата и здравствената заштита, заедно со поспецифични области како што се правата и контролата врз оружјето, животната средина и абортусот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...