Граѓаните на Србија ги избираат граѓаните меѓу осумте кандидати за шеф на државата!

Објавил: Мартин Попоски | 3 април, 2022 9:48

ИЗБОРИ ВО СРБИЈА: До 9 часот гласале 5,1 отсто од граѓаните

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според првите податоци на Ипсос Србија, објавени во 9 часот, на изборите досега гласале 5,1 отсто од гласачите.

За споредба, на последните избори во 2020 година, според пресекот на ЦеСИД за излезност до 9 часот, на избирачките места гласале 5,2 отсто од вкупниот број гласачи.

Денеска се одржуваат избори во Србија на три нивоа – претседателски, парламентарни, локални во Белград, Бор и уште 12 општини.

Гласачките места низ државата беа отворени во 7 часот, а граѓаните вечерва до 20 часот ќе можат да го остварат своето право на изборите во 2022 година.

Се гласа на вкупно 8.255 избирачки места.

Републичката изборна комисија (РИК) утврди дека право на глас на претседателските и парламентарните избори имаат 6.501.689 граѓани на Србија.

Право на глас во главниот град имаат вкупно 1.600.214 гласачи. Освен во Белград, локални избори ќе се одржат и на уште 13 места: во Бор, Аранѓеловац, Смедеревска Паланка, Лучани, Медвеѓа, Књажевац, Бајина Башта, Дољевац, Кула, Кладово, Мајданпек и Сечањ.

Граѓаните на Србија ги избираат граѓаните меѓу осумте кандидати за шеф на државата.

Илјадници кандидати од вкупно 19 пратенички листи ќе се борат за 250 пратенички места, додека кандидатите од 12 изборни листи ќе се борат за 110 места во градското собрание на Белград.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Според објавените резултати, актуелниот претседател Александар Вучиќ освоил најмногу, односно 58, 59 отсто од гласовите или 2 157 008 гласови, а ова е целосната прелиминарна листа која ја објави РИК, а пренесоа српските медиуми:

КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Вучиќ доби 58,59 отсто од гласовите

Републичката изборна комисија (РИК) ги објави прелиминарните резултатите од парламентарните...

„Србија ќе треба да одлучи како и на кој начин ќе функционира во иднина. Што се однесува до партијата што ја водам, не се сомневам дека ќе се разговара за сите политички фактори, бидејќи нè очекуваат тешки времиња. За оние на кои се им е лесно во кампањата, сигурно нема да има место во Владата. Тоа се однесува на Владата на Република Србија и градската власт“.

Тој ги објави и резултатите на СНС за парламентарните избори.

„Имаме попрецизни податоци и избори од Косово и Метохија, најголем дел имаме и од странство. Списокот Заедно можеме се освои 44% од гласовите, листата За обединета Србија 13,6, листата Ивица Дачиќ 11,4, Милош Јовановиќ 5,3, Мора 4,7 и 3,8 Заветници и Двери“, рече Вучиќ и се осврна на резултатите од претседателските избори.

Вучиќ со рекордна победа: “Продолжуваме да работиме за Србија”

„Успеав да направам нешто што никој во Србија досега не успеал да го направи. Јас сум...

Новинарот Саша Миловановиќ од српски Телеграф во емисијата на ТВ Пинк изјави дека, според неговите неофицијални информации, Александар Вучиќ освоил 61 отсто од 25 отсто од обработените примероци!

Вучиќ со рекордно водство на изборите во Србија: Објавени првите неофицијални резултати

Објавени се и првите неофицијални изборни резултати врз основа на 25 отсто од обработените...