Потпретседател во старо новиот состав е Димитрие Шеху од ДУИ која и досега ја вршеше оваа функција.

Објавил: Рејхан Бајрами | 13 јануари, 2021 8:02

Избран новиот состав на Државната изборна комисија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

И официјално со 95 гласа За собранието го избра и именува старо новиот состав на ДИК. Александар Даштевски е новиот претседател на Комисијата кој има минат труд како поранешен член и пред парламентарните избори во 2006 година, тогаш како кадар на ВМРО-НП, објави 24 тв!

Потпретседател во старо новиот состав е Димитрие Шеху од ДУИ која и досега ја вршеше оваа функција.

Покрај неа во комисијата од веќе познатите имиња се и Борис Кондарко и Радица Ристеска поддржани од социјал- демократите кои пак овој пат се „откажаа“ од Витановски, во корист на Оливер Ристовски поранешен министер за правда.

Покрај претседателот на комисијата ВМРО-ДПМНЕ добиваат уште еден член односно Бобан Стојановски, а АА и Алтернатива ги претставува Кренер Лога правник од Струга!

Тој доаѓа на местото на досегашниот член од Беса, која го изгуби местото во ДИК, затоа што стана владејачка партија.

Изборот на членовите на Комисијата за спровдување на изборите помина без поголема расправа во законодавниот дом но и забелешки од албанскиот опозициски блок дека ќе треба да се размислува за нов модел кој ќе го одразува соодносот на партиите и нивните претставници во комисијата .

Она што ќе биде главен предизвик со кој ќе треба да се справи новиот состав на ДИК се престојните локални избори годинава кои треба да се оддржат во октомври.

Мандатот на се уште актуелниот состав на ДИК со кој претседава Оливер Деркоски истекува на 15 јануари, а Деркоски нема да биде дел од новиот состав на комисијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Додаде дека е важно што со тоа ништо не се крие од граѓаните и тие ќе знаат кој функционер на каков работен ручек бил, за каква цел се потрошени парите, а ограничувањата важат за сите функционери почнувајќи од премиерот.

Николовски: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот,...

Пред седницата на Уставниот суд Здружението на оштетени физички и правни лица од Еуростандард Банка „Правда за штедачи", упати јавен апел за владеење на правото и заштита на темелните вредности на оваа држава заштитени со Уставот.

Уставниот суд, ќе одлучува за иницијативата на оштетените штедачи во Еуростандард

Уставниот суд денеска треба да ја одржи 9-тата седница, на чиј дневен ред како втора...

Дополнително, тој е силно поврзан со изработката на Долгорочната Стратегија, за која во моментов Министерството води процес на стратегиска оценка на влијанието на регулативата, како и Законот за климатска акција чија прва работна верзија се финализира.

Нуредини: Се заложуваме за 51% редукција на стакленичките гасови до 2030 кон Парискиот Договор

„Со посебно задоволство информирам дека на вчерашната седница Владата го усвои Ревидираниот...