Важни информации!

Објавил: Сара Фемина | 23 јануари, 2021 20:59

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Швајцарија, Холандија и Франција забранија влез за македонски државјани!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

КОВИД-19 – ИЗВЕСТУВАЊЕ: НОВИ РЕСТРИКЦИИ ЗА ПАТНИЦИTE КОИ ПАТУВААТ ВО ХОЛАНДИЈА, ГЕРМАНИЈА И ФРАНЦИЈА/ШВАЈЦАРИЈА!

Скопје, 22-ри јануари, 2021 година

ℹПочитувани патници,

🌍Согласно најновата одлука на Владата на  Холандија, би сакале да ве известиме дека сите патници кои патуваат во Холандија со авионски превоз или по морски пат од високо ризични зони задолжително е да имаат негативен резултат на брз КОВИД-19 тест направен кратко пред заминувањето.

Тестот не смее да е направен порано од пред 4 часа пред качување во авион.

Ова барање е како дополнување на веќе постојното барање за задолжителен негативен резултат од PCR тест направен не порано од 72 часа пред пристигнувањето во Холандија.

Овие мерки стапуваат на сила од сабота,23-ти јануари, 2021 година, во 00.01 часот, а се однесуваат и за оние кои патуваат до Карипските делови на Холандија.

👉За повеќе информации, ве молиме отворете го линкот од официјалното известување од веб-страницата на Холандската Влада:

👉Доколку имате дополнителни прашања, пред да пристигнете на Меѓународниот Аеродром Скопје, ве молиме контактирајте ја Амбасадата на Холандија во Скопје: https://www.netherlandsandyou.nl/

🌍✈✅Согласно најновите информации што ги добивме од Граничната полиција на Германија, од недела, 24-ти јануари, 2021 година, од полноќ, патниците кои заминуваат од Република Северна Македонија, Косово и Албанија, во Германија, задолжително е да имаат негативен КОВИД-19 тест не постар од 48 часа пред пристигнување.

➡️Резултатот од тестот треба да биде на германски, англиски или на француски јазик. Се прифаќаат PCR-тестови, LAMP (loop-mediated isothermal amplification) и TMA (transcription-mediated amplification) тестови.

Германските власти дополнително известуваат дека негативниот резултат од КОВИД-тестот задолжително треба да биде во хартиена (печатена) или пак дигитална форма, со тоа што производителот на антиген тестот мора да е видлив на документот.

Доколку имате дополнителни прашања, пред да пристигнете на Меѓународниот Аеродром Скопје, ве молиме контактирајте ја Амбасадата на Германија во Скопје: https://skopje.diplo.de/mk-de

🌍✈✅Согласно најновите информации што ги добивме од Амбасадата на Франција во Скопје, од 18-ти јануари 2021 година, сите патници кои заминуваат од Република Северна Македонија (како и државјани на сите држави кои не се членки на ЕУ) до Франција, задолжително треба да приложат негативен PRC тест, не постар од 72 часа.

➡️Ова правило на Француската Влада исто така се однесува и е применливо и за францускиот дел од Швајцарија, што значи дека истото ќе се применува и за дестинацијата Базел. Во моментов, летот од Скопје до Париз не сообраќа, но кога ќе почне да сообраќа, ќе се применува ова правило, сè до следното известување.

За повеќе информации, пред да пристигнете на Меѓународен Аеродром Скопје, ве молиме контактирајте ја Амбасадата на Франција во Скопје: https://mk.ambafrance.org/

✅За сите дестинации од скопскиот аеродром, апелираме до патниците да ги проверат последните промени со нивната авиокомпанија, како и со Амбасадата која ја претставува земјата на пристигнување.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Со овие градежни зафати на „Орце Николов“ ќе бидат опфатени 7.182 метри квадратни, крајот на работите е предвиден кон средината на јули. Целиот зафат ќе чини 64,8 милиони денари што се обезбедени од Буџетот на Општина Центар.

Реновирањето на една од најголемите градски артерии носи зеленило, пешачки зони и нов урбан простор

Премиерот Зоран Заев придружуван од градоначалниците на Град Скопје и Општина Центар...

По состанокот, Николовски и Сугарески информираа за заклучоците од состанокот и реализација на мерките од Планот за борба против корупција.

Средба Николовски – Сугарески: Преку дигитализација и елиминирање на човечкиот фактор до помала корупција на граничните премини

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за борба против...

Nordwind Airlines, една од најголемите руски авиокомпании, ќе почне со летови од московскиот Меѓународен Аеродром Шереметјево до Меѓународниот Аеродром Скопје, од 21-ви мај 2021 година, воспоставувајќи нова редовна директна авиолинија помеѓу двата главни града, најавува ТАВ Македонија.

ТАВ НАЈАВУВА: НОРДВИНД ЕРЛАЈНС ОТВОРА РЕДОВНА АВИОЛИНИЈА СКОПЈЕ – МОСКВА

ТАВ НАЈАВУВА: НОРДВИНД ЕРЛАЈНС ОТВОРА РЕДОВНА АВИОЛИНИЈА СКОПЈЕ – МОСКВА Авиобилети...

Министерот Бочварски и директорот Рустеми го посетија и контролниот центар за електронска наплата на патарина – Петровец каде се разговараше за модернизација на патарините и на Коридор 8!

Бочварски: Интензивно ја градиме третата лента на автопатската делница Катланово-Петровец

Третата лента на автопатската делница Петровец – Катланово се гради со силен интензитет....