МОН потсетува дека во периодот од 20ти до 30ти, односно 31ви во секој месец е отворена можноста за аплицирање за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк за сите оние студенти кои претходно не ги исполнувале условите, или од било какви причини не аплицирале.

Објавил: Мате Парлоф | 6 мај, 2022 18:56

Извршена е исплата на средства за субвенциониран студентски оброк на над 28 илјади корисници на ова право

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Извршена е исплата на средства за субвенциониран студентски оброк на над 28 илјади корисници на ова право!

Министерството за образование и наука информира дека денес е извршена исплата на средства за субвенциониран студентски оброк за месец април.

Средствата се префрлени на трансакциските сметки на повеќе од 28 илјади студенти кои го имаат остварено ова право на некој од досегашните објавени повици за пријавување. 

МОН потсетува дека во периодот од 20ти до 30ти, односно 31ви во секој месец е  отворена можноста за аплицирање за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк за сите оние студенти кои претходно не ги исполнувале условите, или од било какви причини не аплицирале. 

Пријавувањето за субвенциониран студентски оброк е дигитализирано, односно се спроведува исклучиво електронски преку порталот https://e-uslugi.mon.gov.mk/ и многу едноставно, со прикачување на само два документи – пријава и изјава за точност на податоци и се наведуваат податоци за лична трансакциска сметка. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Образование

„Основците добиваат нови учебници и помошни наставни материјали, значително е модернизирана настава во средното образование, со многу нови дуални паралелки и компании партнери на училиштата“, вели Јетон Шаќири, министер за образование.

Сите предмети во една книга – учебната година почна, учебници нема

Вака изгледа привремениот „учебник“ за петто одделение. Четири во едно,  македонски...