По трагичниот настан во Тетово прогласена е тридневна жалост низ целата земја. Државното знаме е поставено на половина копје.

Објавил: Рејхан Бајрами | 9 септември, 2021 16:38

Изгоре жива во болницата во Тетово спасувајќи ја мајка си!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По трагичниот настан во Тетово прогласена е тридневна жалост низ целата земја. Државното знаме е поставено на половина копје.

12 од повредените лица од ковид центарот кои се надвор од животна опасност се сместени во тетовската болница..

Во пожарот со полесни повреди се здобија и неколку здравствени лица.

До раните утрински часови, обвинителите сослушуваа вработени во модуларната болница со цел да се утврдат причините за пожарот.

Меѓу починатите е и една девојка, која изгорела жива спасувајќи ја својата мајка.

Изгоре жива спасувајќи ја мајка си! Да вриштиш од болка од гнев! ОДГОВОРНОСТ МОРА ДА ИМА, напиша на својот Фејсбук профил Љуљета Адеми првата жена со инвалидитет која го искачи Триглав.

Адеми сподели фотографија од настраданата девојка:

За денови на жалост се прогласени денес, утре и задутре (четврток, петок и сабота), а за време на деновите на жалост знамето на Република Северна Македонија ќе биде истакнато на половина копје.

Владата апелира до сите општествени чинители да ги одложат сите јавни и приватни прослави, забави, културно-уметнички и спортски настани, партиски и друг тип на промоции предвидени за овие три дена.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Веста за неговата смрт ја објавија и неговите блиски пријатели кои со тажни зборови се потсетија на докторот кој трагично го загуби животот во синоќешниот пожар.

Во тетовската болница изгоре и доктор Ферди Саќири (ФОТО)

Денеска иако беше објавено дека ниту едно лице од медицинскиот персонал во тетовската...

На оваа седница министрите за внатрешни работи и за здравство информираа за досега утврдената состојба од пожарот со трагични последици и истакнаа дека увидот за утврдување на причините продолжува и денеска.

Владата прогласи тридневна жалост за несреќата во КОВИД центарот во Тетово

Со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во модуларниот...

Увид на лице место на 27.08. 2021 беше извршен од страна на екипа на Министерството за внатрешни работи, лекар од итна медицинска помош и надлежен јавен обвинител.

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина братот на претседателот Пендаровски

По повод информациите објавени попладнево на порталите, кабинетот на претседателот...